Talasemi ve orak hücre anemili hastalarda transkraniyal doppler ultrasonografi
Transcranial doppler utrasonography in thalassemia and sickle cell anemia
- Tez No: 703632
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematolojik Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamız İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı'nda düzenli kan transfüzyonu alan ve almayan talasemi ve orak hücre anemi tanılı 1-40 yaş arasındaki 50 hasta ve 17 kontrol grubunu kapsamaktadır. Lokal Etik kurul onayı alınan çalışmada hastalardan bilgilendirilmiş onay formu alınarak dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların dosyalarından yaş, cins, tanı, transfuzyon durumları, klinik bulguları (baş ağrısı, ağrılı krizler, bacak ülserleri), laboratuvar bulguları ((Hb, WBC, PLT sayısı, Hb elektroforezi, ferritin), fizik muayene bulguları (hepatosplenomegali), splenektomi durumları (otosplenektomi, cerrahi splenektomi), ilaç kullanımı (şelasyon, hidroksiüre, aspirin, folik asit, çinko) kaydedildi. Hastalarda serebrovasküler olayları zamanında anlamak ve olası olayları önleyebilmek amacıyla Pediatrik Radyoloji Anabilim Dalında 'Toshiba Aplio 500' ultrason sistemi kullanılarak yapılan ve her iki temporal bölgeden ICA (İç(internal) karotid arter) ve MCA (Orta(mid) serebral arter) damarlarında pik sistolik akım hızı (PSFV) ve Rezistif İndeks (RI) değerleri tespit edilen Transkraniyal Doppler bulguları retrospektif olarak değerlendirildi.TD bulguları ile yaş, cins, trombosit sayısı, ferritin, splenektomi durumu, hidroksiüre kullanımı arasındaki ilişki SPSS programı kullanılarak değerlendirildi. Kontrol grubu olarak benzer yaştaki serebrovasküler olaylar için risk faktörü olmayan, hemoglobinopati olmayan kişilerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Our study consisted of 50 patients with sickle cell anemia and beta thalassemia who received regular blood transfusion in the Pediatric Hematology and Oncology Department of Istanbul Medical Faculty, aged between 1-40 years and 17 healthy people as control group. Local Ethics Committee approval was obtained and informed consent form was obtained from the patients. Patients files were screened retrospectively. TD was performed to understand cerebrovascular events in a timely manner and to prevent possible events. Peak systolic flow velocity(PSFV) and Resistive Index (RI) values were determined at ICA (Internal carotid artery) and MCA (Middle cerebral artery) veins from both temporal regions using 'Toshiba Aplio 500 ultrasound system' at Department of Pediatric Radiology. Age, sex, diagnosis, transfusion status, clinical findings (headache, painful crises, leg ulcers, laboratory findings (Hb electrophoresis, Hb, PLT, WBC count, ferritin, splenectomy status (otosplenectomy, surgical splenectomy), drug use (chelation, hydroxyurea, aspirin, folic acid, zinc) were evaluated. Persons who don't have hemoglobinopathy and any risk factors for serebrovascular events are used as control group. Statistical analysis were done by using Mann-Whitney-U, Kruskal-Wallis and Pearson correlation tests at SPSS program between TD results and patients' findings and control group.