Diş-implant destekli sabit restorasyonlarda kuvvet kırıcı tasarımının ve konumunun diş ile implant çevresindeki stres dağılımına etkisinin incelenmesi
The effect of connector design on stress distribution around abutment teeth and implant in tooth implant supported fixed partial prosthesis
  1. Tez No: 314530
  2. Yazar: GÜLBERK EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM FEVZİ TULIUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hareketli protezlerle karşılaştırıldığında sabit protezler; çiğneme fonksiyonu ve hasta konforu yönünden çok daha üstün özelliklere sahiptir. Bu nedenle olabildiğince sabit bölümlü protez planlaması tercih edilmektedir. Posterior dişsiz sonlanım vakalarında sabit parsiyel protez yapmanın tek yolu implant destekli sabit restorasyon planlamaktır. Posterior bölgede birden fazla diş eksikliği olan hastalarda en az 2 implant desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak ekonomik kısıtlılık ya da anatomik sınırlamalar gibi sebeplerle implant sayısını azaltma yoluna gidilmekte ve tercih edilmese de diş ile implantın bağlanma gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Diş ile implantın aynı restorasyon içerisinde bağlanması ise kemik içerisinde farklı hareket davranışlarına sahip olmaları nedeniyle çeşitli biyomekanik sorunlara yol açmaktadır. Dayanaklar arası mobilite farkı implant çevresinde oluşan stres değerlerinde artışa sebep olmakta ve bunun sonucu olarak diş dokusu ve üst yapı ile de ilgili çeşitli komplikasyonlara yol açmaktadır. Bu biyomekanik sorunları ortadan kaldırmak için yapılan çalışmalarda non rijit konnektör kullanımı önerilmiştir. Ancak bu amaçla literatürde test edilen kuvvet kırıcılar sadece dikey yönde hareketliliğe izin veren silindirik tasarıma sahiptir ve çoğunlukla destek dişe komşu bölgede kullanılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, yatay yönde de hareketliliğe izin veren küresel tasarıma sahip bir kuvvet kırıcının, yükleme yönü ve uygulama noktası gibi farklı parametrelere bağlı olarak diş ve implant çevresinde oluşturacağı stres dağılımının incelenmesidir. Bu amaçla üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fixed partial dentures have better characteristics in terms of masticatory function and patient comfort, when compared to removable partial dentures. Therefore, in almost every case planning of fixed partial dentures will be the best treatment option. The only way to provide a fixed partial denture is to make an implant supported fixed partial denture. Replacement of more than one teeth in posterior area requires at least two implant supports. However, because of economical or anatomical reasons the number of implants are preferred to be kept less, and making an implant-tooth bourne find a neccessity. The implant and tooth connection causes some biomechanical problems. While tooth is connected to bone with periodontal ligament, implant is in direct contact with bone. This condition causes the implant and teeth to have different mobility characteristics under same loding conditions. The differene of mobility between supports causes higher stresses around implant and also some complications related to tooth and restoration. In order to diminish these biomechanical complications, numerous research have been done, and the use of non-rigid connectors were proposed. The stress breakers tested in literature had generally cylindrical designs that allows only vertical mobility, and in most of the studies reported, the connectors were placed adjanent to natural tooth abutment. The aim of these thesis work is to evaluate the effects of a stress breaker with spherical design allowing mobility in horizontal direction on stress distribution around tooth and implant. With purpose 3D finite element stress analysis was carried out.