Farklı dayanaklara ve konnektör kalınlıklarına sahip iki implant destekli üç üyeli kantilever zirkonya ve metal alt yapıların kırılma dayanıklılıklarının karşılaştırılması
The comparison of fracture strength of two-implant- supported three-unit cantilevered zirconia and metal frameworks with different abutments and connector thicknesses
- Tez No: 314529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUHTAROĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Zirkonya artan dayanıklılığı nedeniyle kor ve dayanak malzemesi olarak uygun bir alternatif haline gelmesine rağmen, zirkonya destekli kantilever alt yapıların molar bölgede kullanılmasını destekleyen çalışmalar oldukça azdır. Bu çalışmanın amacı; farklı dayanaklara ve konnektör kalınlıklarına sahip iki implant destekli üç üyeli kantilever zirkonya ve metal alt yapıların kırılma dayanıklılıklarını karşılaştırmaktır. 40 adet titanyum 20 adet de zirkonya dayanak çifti, 60 adet akrilik model içine yerleştirildi. Alt yapılar, birinci ve ikinci premolar bölgesine iki üye, molar bölgesine kantilever gelecek şekilde 3 üye olarak tasarlandı. Titanyum dayanaklar için 20 adet zirkonya, 20 adet de Cr-Co alt yapı üretilirken; zirkonya dayanaklar için sadece 20 zirkonya alt yapı üretilmiştir. Her alt yapı grubu, konnektör kesit alanları 9 ve 15mm2 olmak üzere 2 alt gruba ayrılmıştır (n=10). Daha sonra çinkofosfat siman ile simante edilen alt yapılara üniversal test makinesinde kırılma veya desimantasyon meydana gelene kadar kuvvet uygulanarak kırılma dayanıklılıkları test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar Tek-Yönlü Varyans Analizi ve Kruskal Wallis Testi uygulanarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Buna göre, titanyum dayanak kalın ve ince konnektör kesit alanına sahip Cr-Co alt yapılar sırasıyla 924N ve 936N'lık kuvvetler altında desimante olurken, titanyum ve zirkonya dayanak kalın ve ince konnektör kesit alanına sahip zirkonya alt yapılar sırasıyla 480N,188N ve 406N,234N'luk kuvvetler altında kırılmıştır. Sonuç olarak; kalın konnektör kesit alanına sahip zirkonya alt yapılar için kırılma ve Cr-Co alt yapılar için desimante olma kuvvetleri, molar bölgedeki doğal dişlerin ısırma kuvvetlerinden yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The increased strength of zirconia makes it a favorable choice as a core and abutment material. Currently, little evidence is available for (frameworks) made from Y-TZP with a cantilever design in molar region. The aim of this study was to compare fracture strength of two-implant-supported three-unit cantilevered zirconia and Cr-Co frameworks with different abutments and connector thicknesses. 40 titanium and 20 zirconia abutment pairs were placed in 60 acrylic blocks. The frameworks were designed as a 3 unit-bridge with two abutments in the first and second premolar region and a cantilever-unit for molar region. 40 frameworks were made of zirconia for titanium and zirconia abutments, and 20 frameworks were made of Cr-Co for titanium abutments. Each framework group is divided into 2 subgroups according to the connector areas; 9mm2 and 15mm2(n=10). All frameworks were cemented with polycarboxylate cement. Fracture strengths were evaluated via universal testing machine. The load was applied until the framework was fractured or decemented. One-way ANOVA and Kruskal Wallis tests were used for statistical analysis. The results of fracture strength tests showed that fracture loads were approximately 480N, 188N, 406N and 234N for zirconia frameworks. The loads which caused Cr-Co frameworks to decement were approximately 924N and 934N for titanium abutments. In accordance with these outcomes, this studyshowed that fracture forces were higher for all zirconia frameworks with15mm2 connector area than natural bite forces in were higher than natural bite forces on human teeth in molar region.