Anaokuluna devam eden 54-77 aylık çocuklara seslerle ilgili becerilerin kazandırılmasında müzik uygulamalarının etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 31454
  2. Yazar: İSMİHAN ARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEZİYET ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Bu araştırma anaokuluna devam eden 54-77 aylık çocuklara seslerle ilgili becerilerin kazandırılmasında müzik uygulamalarının etkisinin incelenmesi amacı ile planlanıp yürütülmüştür. Araştırmaya 1993 yılında Hacettepe Üniversitesi, Ev Ekonomisi Yüksek Okulu, Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Bölümü Uygulama Anaokuluna devam eden, yaşları 54 ay ile 77 ay arasında değişen, 37'si kız ve 30'u erkek olmak üzere toplam 67 çocuk alınmıştır. Bu çocukların 38'i deney ve 29'u kontrol grubunu oluşturmuşlardır. Araştırma ön test. eğitim - son test düzeninde yürütülmüştür. Eğitim aşaması toplam sekiz haftalık bir program şeklinde düzenlenmiştir. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde bazı tablolarda bağımlı örneklerde iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi kullanılmıştır. Bu testin devamı olarak deney ve kontrol gruplarının ön test-son test yüzdeleri arasındaki fark bağımsız iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi ile incelenmiştir. Bazı tablolarda ise sonuçlar iki eş arasındaki farkın önemlilik testi ile değerlendirilmiştir. 158Elde edilen verilere göre anaokuluna devam eden 54-77 aylık çocuklara seslerle ilgili becerilerin kazandırılmasında müzik uygulamaları etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is conducted with the purpose of examining the effects of musical application on kindergarten children aged between 54-77 months, to make them gain skills about sounds. The scope of the study is 67 children in total of which 37 are giriş and 30 are boys, who attend to Hacettepe Universty, School of Home Economics, Child Health and Education Department Application Kindergarten during 1993. Among these children, 38 are in the test group while 29 are in the control group. The study is conducted under the phases of pre test-training-final test. The training phase is arranged as an eight weeks programme. For the statistical analysis of data collected, the significance test between two proportions of dependent samples is used in some tables. As a continuation of this test, the difference between the pre and final tests of the test and control groups is evaluated by using the significance test of the difference between two independent samples. Besides, in some tables, the results are evaluated by using the significance test of the difference between two couples. Acoording to the results of the study, musical application on the kindergarten children aged between 54-77 months is effective for them to gain skills about sounds.