Acil servise başvuran onkolojik veya hematolojik maligniteli hastalarda Modifiye erken uyarı skoru (MEWS) ile mortalite ve morbiditenin belirlenmesi
Determination of the mortality and the morbidity with 'Modified early warning score'(MEWS) for the emergency department patients with hematologic or oncologic malignities
- Tez No: 314542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ARMAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kritik hastaların büyük kısmı ilk olarak acil servislere başvururlar ve ilk tedavileri acil servislerde başlanır. Kritik hastalar hızlı şekilde belirlenmez ve tedavisine başlanmazsa kısa sürede kötüleşebilmektedirler. Acil servislere başvuruları giderek artan ve potansiyel kritik hasta sınıfında olan kanser hastalarının ayrımının hızlı ve etkin bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada genel hasta popülasyonunda etkin olduğu gösterilmiş olan hastaların acil başvurularında MEWS'in kanser hastalarında 30 gün içindeki mortalite ve morbiditenin belirlemesinde kullanışlı olup olmadığı ve skor değerlerinin genel hasta değerleriyle karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmamız 01.02.2012-01.05.2012 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Acil Servisine başvuran onkolojik ve ya hematolojik malignitesi olan 501 hasta kayıt altına alınarak yapıldı.Hastaların yaş ortalaması 59.2±13.5 olup, %58.9'u erkektir. Tüm hastalarda MEWS ortalaması 3.05 olup, bu değer 30 gün içinde sağ kalanlarda 1.66, ölen hastalarda ise 6.67 olarak saptanmıştır, MEWS ile yaşama durumu arasındaki ilişki istatiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Determination of the mortality and the morbidity with ?modified early warning score?(mews) for the emergency department patients with hematologic or oncologic malignitiesMost of the critical patients come to emergency departments firstly. And first treatments start at the emergency departments. If critical patients don?t be detected and started to be treated, they deteriorate fastly. Cancer patients ,who are potentially critical patients and increasingly come to emergency departments, must be discriminated fastly and efficiently. In this study the aim is to understand if the MEWS-which has been showen to be useful in general patient population- is usefull or not in determinating the morbidity and the mortality in 30 days, for cancer patients coming emergency departments and to compare the score rates with the general patients?s rates.Our study was made by recording the 501 patients with oncologic or hematologic malignities who have come to the Emergency Department of Medical Faculty of Uludağ University between the dates of 1.2.2012 and 1. 5. 2012.The patients?s average of age was 59.2+/- 13.5. 58.9% Of the patients was males. In all patients average MEWS was 3,05 ; in the patients who survived in 30 days, that value was 1.66 ; and in the patients who died in 30 days, it was 6.67.