Acil servise başvuran malignite hastalarında modifiye erken uyarı skoru (MEWS)'nun prognoz üzerine etkisi
Effect of modifiye early warning score on the prognosis in malignant patients who admitted to emergency department
- Tez No: 451067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN MANSUR DURGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son yıllarda, acil servisler ve yoğun bakım birimlerinde kritik hastaların erken tanınması, prognoz ve hastalık ciddiyetinin değerlendirilmesinde kullanılabilecek skorlama sistemlerine olan ilgi giderek artmaktadır. Modifiye Erken Uyarı Skoru (MEWS)'da acil servis başvurularında klinik kullanım için geçerliliği onaylanmış yatak başı skorlama sistemidir. MEWS değerlerinin bir acil servis başvurusunu takip eden 60 gün içerisinde ölüm, yoğun bakım yatışı, kardiyak arrest gelişimi, sağkalım ve taburculuk için öngörü değeri olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda onkoloji hastaları ve hematolojik malignitesi olan hastalarda morbidite ve mortalite açısından risk belirlemek amacıyla MEWS değerinin saptanması ve acil servise başvuran hastaların hastalık ciddiyetlerini belirleme ve hastaneye yatırılan hastaların sonlanımlarını öngörmede MEWS'in etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 01.01.2014-31.12.20124 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Acil Servisine başvuran onkolojik veya hematolojik malignitesi olan 380 hasta retrospektif olarak tarandı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, kanser türü, başvuru şikayetleri, kemoterapi alıp almadıkları ile birlikte hastaların acil servis başvuru anındaki vital bulguları (vücut ısısı, nabız, kan basıncı, solunum dakika sayısı (SS), oksijen saturasyonu (SO2), AVPU değeri) kaydedildi. MEWS skoru hesaplanarak MEWS
Özet (Çeviri)
Recently, there has been a growing interest in the scoring systems used in the early detection of critical patients and the evaluation of prognosis and severity of the disease in the patients admitted to emergency services and intensive care units. Modified Early Warning Score (MEWS) is a method that has been proven as a valid bedside scoring system for the clinical evaluation of the patients presenting to emergency service. MEWS has been shown to provide predictive values for mortality, length of intensive care unit stay, risk of cardiac arrest, survival, and hospital discharge. In the present study, we aimed to investigate the risk of morbidity and mortality in patients with oncological and hematological malignancies by using MEWS scores and to evaluate the effectivity of MEWS in determining the severity of the diseases in patients presenting to emergency service and in predicting the outcomes of the hospitalized patients. The retrospective study reviewed 380 patients with oncological and hematological malignancies who presented to Dicle University Medical Hospital Emergency Service between January 1 and December 12, 2014. Of these, 189 patients were enrolled in the study. Age, gender, type of cancer, complaints at presentation, chemical therapies received, and the vital findings at presentation (body temperature, pulse rate, blood pressure, respiratory rate, oxygen saturation [SO2], and AVPU level) were recorded for each patient. The patients were divided into two groups depending on their MEWS score; Group I, MEWS