Profesyonel futbolcularda ayağın biyomekanik özelliklerinin fonksiyon ve performansa etkisi
The effect of biomechanical characteristic of foot on performance and function in professional soccer player
  1. Tez No: 314573
  2. Yazar: SEHER EROL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZETErol Çelik, S. Profesyonel Futbolcularda Ayağın Biyomekanik Özelliklerinin Fonksiyon ve Performansa Etkisi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Protez-Ortez-Biyomekanik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. Bu çalışma, profesyonel erkek futbolcularda ayak biyomekaniğinin, fonksiyon ve performans üzerine etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 18 ile 30 yıl arasında değişen 30 profesyonel erkek futbolcu ve 30 sağlıklı sedanter erkek olmak üzere 60 kişi katılmıştır. Dahil edilme kriterlerine uygun kişilerin katılım için onayları alınarak demografik bilgileri kaydedildikten sonra, ayak biyomekanik özellikleri (subtalar eklem açısı (SA), naviküler düşme miktarı (ND), ön ayak abduksiyon açısı (ÖAAbd), metatarsal genişlik (MG)), ayak fonksiyonu (AFİ), performans ölçümü (sekiz şeklinde koşu (SK), üçlü sıçrama testi (ÜST), dikey sıçrama testi (DST)) ve yürüme değerlendirmesini (yürüme hızı (YH), kadans) içeren ölçümler yapılmıştır. Grup içinde ve gruplar arasında yapılan karşılaştırılma sonuçlarına göre futbolcular ile kontrol grubu olguları arasında başlangıç parametreleri açısında fark olmamasına karşın, kontrol grubunda ayak biyomekanik özellikleri, performans testleri ve ağrıyla ilişkili fonksiyon değerlendirmeleri arasında bir korelasyon bulunmamıştır (p>0.05). Futbolcularda ayak biyomekanik özelliklerinden STA'nın SK, ÜST, YH, kadans ve AFİ ile, ND'nin DST, AFİD, AFİAL ve AFİT ile, ÖAAbd'nin SK, ÜST, YH, kadans ve AFİ arasında ilişki bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTErol Çelik, S. The Effect of Biomechanical Characteristic of Foot on Performance and Function in Professional Soccer Player, Health Science Institute, Prosthetics and Orthotics and Biomechanics Programme, Master Thesis, Hacettepe University Ankara, 2012. The purpose of this study was to investigate effect of biomechanical characteristic of foot on performance and function in professional soccer players. This study included 30 professional male soccer players and 30 sedentary healthy male adults aged between 18-30 years. After saving demographical properties of subjects evaluation of biomechanical characteristics of foot (subtalar joint angle (SA), navicular drop (ND), forefoot abduction angle (FFAbd), metarsal width (MW), foot function (FFI), performance (8 run test (8RT), triple hop test (THT), vertical jumping (VT) and walking (walking speed (WS), cadence) were done. The values are compared among the group and between groups. According to results of our study, although there is no difference about first parameters between group of soccer players and control group, in control group there is no correlation between biomechanical characteristics of foot and performance tests and pain-related functional assessment (p>0.05). But in group of soccer players it was found that there is meaningful correlation between the STA scores and 8RT, THT, WS, cadence and FFI scores, between the ND scores and VT, FFI-disability, FFI-activity limitation and FFI-total scores and between FFAbd and 8RT, THT, WS, cadence and FFI scores (p0.05).