Serebral palsili çocuklarda lokomotor beceriler ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Locomotor abilities in children with cerebral palsy and assesment of the factors affecting locomotor abilities
- Tez No: 314574
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Serebral Palsili (SP) çocuklarda görülen lokomotor becerilerin, kas-iskelet sistemi deformiteleriyle ve klinik tiple ilişkili olup olmadığının belirlenmesi ve ulaştığımız sonuçların bu alanda çalışan fizyoterapist meslektaşlarımıza katkıda bulunması amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla, 4-18 yaş arası, 50 SP'li çocuk değerlendirmeye alınmıştır. Olguların demografik bilgileri kaydedilmiş, her bir çocuk için Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (GMFM), Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (GMFCS), Pediatrik Fonksiyonel Bagımsızlık Ölçütü (WeeFIM) ve SP'li çocuklarda El Becerileri Sınıflndırma Sistemi(MACS) uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
This study intends to find out whether or not locomotor abilities in children with Cerebral Palsy (CP) are associated with muscle-skeletal system deformities and clinical type and to provide contribution to physo-therapists colleagues working in this field by means of results achieved. For this purpose 50 children with cerebral palsy between 4-18 years were included in the study. Demographic details were recorded and Gross Motor Function Measure (GMFM), Gross Motor Function Classification Measure (GMFCS), Functional Independence Measure for Children (WeeFIM) and Manual Ability Classification System (MACS), Modified Ashworth Scale (MAS) were applied.