Testis iskemi reperfüzyonunda vitamin E ve koenzim Q10'un koruyucu rolü
The protective role of coenzyme Q10 and vitamin E in testis ischemia reperfusion
- Tez No: 314632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK AKTOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Testis torsiyonu, spermatik kordun kendi ekseni etrafında dönmesine bağlı olarak, testis ve eklentilerinin kan akımının engellenmesi sonucu gelişen ürolojik acillerden biridir. Bu çalışmada koenzim Q10 ve vitamin E gibi yağda çözünen, güçlü antioksidan olduğu bilinen iki maddenin testis iskemi reperfüzyon hasarındaki etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.300-350 gr arası ağırlıkta 56 adet Sprague-Dawley soyu yetişkin erkek sıçan gelişigüzel olarak her grupta 8 rat olmak üzere 7 gruba ayrıldı. 1. grup sham grubu olarak belirlendi, 2. grupta iskemi reperfüzyon oluşturuldu, 3. grupta iskemi reperfüzyona ek olarak vitamin E (100mg/kg) uygulandı, 4. grupta iskemi reperfüzyon oluşturulmadan sadece vitamin E uygulandı, 5. grupta iskemi reperfüzyona ek olarak koenzim Q10 (10mg/kg) uygulandı, 6. grupta iskemi reperfüzyon oluşturulmadan sadece koenzim Q10 uygulandı ve 7.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion which is as a result of the spermatic cord to rotate on its own axis is an urologic emergency that may result in future infertility problems. The pathologic process of testicular torsion is similar to an ischemia reperfusion injury. The present study was aimed to assess the effects of the preventive effects of coenzyme Q10 and vitamin E which are known as antioxidant defense molecules in a rat model of ischemia/reperfusion injury.A total of 56 male Sprague-Dawley rats (300?350 g) were used for the study. Animals were divided randomly into seven groups (8 animals per group) in the following order: Group I: Sham-operated control group without the application of the torsion. Group 2: ischemia reperfusion injury group Group 3: ischemia reperfusion injury group with vitamin E (100mg/kg). Group 4: without creating any ischemia reperfusion injury group with vitamin E (100mg/kg). Group 5: ischemia reperfusion injury group with coenzyme Q10 (10mg/kg). Group 6: without creating any ischemia reperfusion injury group with coenzyme Q10 (10mg/kg). Group 7: ischemia reperfusion injury group with vitamin E (100mg/kg) and coenzyme Q10 (10mg/kg).As the testicular histological assessment:Amount of decreased in Johnson score were compared among the group 1 and group 2, group 2 and other groups (3, 4, 5, 6, 7) and were statistically significant (p0.05).