Deneysel testis iskemi reperfüzyonunda propofolün antioksidan etkinliğinin uzun dönem sonuçlarının incelenmesi.
Antioxidant effect of propofol in experimental testicular torsion: Evaluation in the long term
- Tez No: 247177
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Testiste iskemi ve sonrasında reperfüzyonun hasar verici etkisini azaltmak amacıyla çok sayıda ajan çalışılmıştır. Propofolün testiste iskemi ve reperfüzyon sonrasında erken dönemde hasarlanmayı azaltıcı etkisi olduğu yönünde veriler de bulunmaktadır. Bu çalışmada, propofolün koruyuculuğunun uzun dönemde sürüp sürmediği testis boyutları ve histolojik inceleme ile ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmada 24 adet Sprague-Dawley cinsi erkek rat kullanılmıştır (her birinde altışar denek bulunan 4 grup: kontrol grubu, sham grubu, torsiyon-detorsiyon grubu, torsiyon-detorsiyon+propofol grubu). İskemi süresi 2 saat olarak belirlenmiştir. Torsiyon-detorsiyon+propofol grubuna detorsiyondan 30 dakika önce propofol verilmiştir. Cerrahi işlemden 30 gün sonra orşiektomi uygulanarak testis ağırlıkları ölçülmüş ve histopatolojik olarak Johnsen skorlaması ile değerlendirme yapılmıştır.Sham grubunun kontrol grubundan farksız bulunduğu çalışmamızda, torsiyon-detorsiyon ve torsiyon-detorsiyon+propofol grupları kontrol grubundan farklı bulundu. Ağırlık ve Johnsen skorlarının kontrol grubuna oranla farklı olduğu ortaya konulan torsiyon-detorsiyon ve torsiyon-detorsiyon+propofol grupları arasında ise fark bulunmadı.Sonuç olarak, iskemi- reperfüzyon hasarlanması konusunda erken dönemde umutlu bulgular veren propofolün uzun dönemde testis korunmasında yeterli olamadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Several agents, to prevent testicular ischemia-reperfusion injury, were studied. Propofol, in the short term, was shown to reduce ischemia-reperfusion injury. We aimed to investigate the preventive effect of propofol in a long term study.Twenty-four male Sprague-Dawley rats were used for the study ( 4 groups, namely: control, sham, torsion-detorsion, torsion-detorsion+propofol; 6 rats in each group). Ischemic period was chosen to be 2 hours. The rats in the torsion-detorsion+propofol group were given propofol 30 minutes before detorsion. Thirty days after the surgical operations, testes were excised. Weights of each were noted and histopathological evaluation (Johnsen scoring) was done.Sham group was not found to be different from controls, where torsion-detorsion and torsion-detorsion+propofol groups were different from controls. Torsion-detorsion and torsion-detorsion+propofol groups were not found to be different.In conclusion, we thought that propofol, shown to be effective in preventing ischemia-reperfusion injury in the short term, was insufficient in the long term.