Böbrek iskemi reperfüzyonunda sildenafilin koruyucu etkisi
The protective effect of sildenafil on kidney ischemia reperfusion
- Tez No: 314633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK AKTOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada amaç böbrek hasarında yani iskemi reperfüzyonda sildenafilin koruyucu rolü olup olmadığını ortaya koymak ve iskemi süresinin bu mekanizmaya etkisini araştırmak idi. Bu amaçla her biri 6 ``rat''tan oluşan toplam 6 grup kuruldu. Bu gruplar şöyledir. Grup 1 kontrol grubudur. Grup 2, sildenafil verilip 30 dk iskemi 60 dk reperfüzyon yapılan gruptur. Grup 3'te ise sildenafil verilip 45 dk iskemi 60 dk reperfüzyon yapılırken, Grup 4'te 30 dk iskemi ardından 60 dk reperfüzyon yapılmıştır. Grup 5'e 45 dk iskemi 60 dk reperfüzyon uygulanır iken 6. gruba sadece sildenafil verilerek kontrol grubu oluşturulmuştur. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra sol böbrekler alınıp ardından malondialdehit asit düzeylerine bakıldı ve dokular histopatolojik yönden incelendi. İstatistiksel analiz sonrası MDA açısından fark görülmez iken histopatolojik olarak sildenafilin 30 dakikalık iskemi grubunda nekrozu azalttığı ve koruyucu rol üstlendiği ancak bu etkisini 45 dakikalık iskemi süresinde göstermediği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to demonstrate that the protective role of sildenafil to kidney damage another words to ischemia-reperfusion and to investigate the effect of duration of ischemia to this mechanism. For this aim 6 groups that each has 6 rats are formed. These groups are; Group 1 is the control group; Group 2 is the group that is made 30min. ischemia, 60min. reperfusion after sildenafil given. İn Group 3, that is made 45min. ischemia 60min. reperfusion after sildenafil given while in Group 4, that is made 60min. reperfusion after 30min. ischemia. Group 5 is applied to 45min. ischemia, 60min reperfusion; and Group 6 is made control group by giving only sildenafil. After the necessary procedures, left kidneys are taken then malondialdehit levels are examined and tissues are investigated histopathologically. After statistical analysis, there was no significant difference in MDA but that is seen that in 30min. ischemia group sildenafil reduced and controlled the necrosis however this effect not be seen in 45min. ischemia duration.