Obstrüktif uyku apne sendromlu olgularda pozitif hava yolu basıncı tedavisi sonrası serum insulin benzeri büyüme faktörü-1 ve kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi
The evaluation of insulin like growth factor-1 and cognitive of the patients with obstructive sleep apnea syndrome positive airway pressure after the pap threpay
- Tez No: 314653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE KANBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZETUykuda solunum bozuklukları önemli bir halk sağlığı problemidir.Bu grup hastalıkların çoğunu Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) oluşturmaktadır. Tanıda altın standart yöntem Polisomnografi (PSG)'dir. Sunulan bu çalışmada, OSAS tanısı konan olgularda pozitif hava yolu basıncı (PAP) tedavisinin serum insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) düzeyi ve kognitif fonksiyon üzerine etkisinin ve kognitif fonksiyonlarla IGF-I düzeyinin ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. PAP tedavisi uygulanan OSAS olgularında kognitif fonksiyonlarda düzelme ve IGF-I düzeyinde artış sağlanacağı, kognitif fonksiyonlarda düzelme ile IGF-I düzeyi arasında pozitif ilişki olacağı hipotez edilmiştir.Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Bozuklukları Laboratuvarı'nda Mart 2011 - Ocak 2012 tarihleri arasında yapılan bu çalışmaya 67 olgu alınmış, tüm olgulara PSG yapılmıştır. PSG sonucuna göre 47 olguya OSAS tanısı konularak hasta grubuna, OSAS tanısı konulmayan 20 olgu kontrol grubuna alınmıştır. PSG öncesi tüm olgulara Epworth uykululuk skalası (EUS) uygulandı.Tüm olgulardan PSG sonunda sabah kan alınarak serum İnsülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) bakıldı, Mini Mental Test (MMT) uygulandı. Aynı işlemler, PAP tedavisinin 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRespiratory disorder in sleeping is an important public health problem. OSA has high ratio in this group deseases. The PSG is the main standart diagnostic method. The aim of this study is to examine the effect CPAP on IGF-I level and cognitive functions and the relationships between IGF-I and cognitive functions for the patients with OSA. It was hypothesized that CPAP is an effective on treatment of cognitive functions and increase of IGF-I level, for the patients with OSA and there is a positive correlations between them.The data collected during the date between March 2011 and January 2012 at the Erciyes Üniversity, Faculty of Medicine Department of Chest Diaseses in Sleeping Disorder Laboratory. The sample of the study consisted of 67 subjects. Before the study all subjects were applied the PSG. Based on the PSG data, 47 subjects who have OSA selected as a treatment group and other 20 subjects who were not OSA selected as control group. Epworth Sleepiness Scale (ESS) was applied to all subjects, before the PSG. All subjects serum IGF-I levels were measured in the morning and MMT was applied to them.