Tuz kısıtlanan pediatrik nefroloji ve romatoloji hastalarında tiroid fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi
Thyroid function tests in patients of pediatric nephrology and rheumatology
- Tez No: 314652
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HAKAN POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETAmaç: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji ve Romatoloji Bilim Dalları tarafından izlenen, yeni tanı almış ve tedavisinde tuzsuz diyete de tabi olan hastalarda, tiroid fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi planlandı.Hastalar ve Metodlar: Tuz kısıtlaması yapılan hastalar, çalışma başlangıcı, 3. ve 6. aylarda sT3, sT4, TSH, Tg düzeyleri ölçülerek ve tiroid USG' leri yapılarak tiroid fonksiyonları değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya 30 hasta dahil edildi, ancak başlangıç tiroid fonksiyon testlerinde anormallik saptanan 5 hasta çalışmadan çıkarıldı. Geriye kalan 25 hastanın 13'ü kız, 12'si erkekti ve yaş ortalaması 9.2+/-3.2 yıl idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: It was planned to assess thyroid function tests in patients on therapeutic salt-free diet who had been newly diagnosed and have been followed in Pediatric Nephrology and Rheumatology Department of Erciyes University, Medical School.Patients and Methods: Thyroid functions were assessed in patients undergoing salt restriction by measurements of sT3i sT4, TSH, Tg levels and thyroid sonography at baseline, month 3 and 6.Findings: Thirty patients were included to this study; however, 5 patients with abnormal thyroid function tests at baseline evaluation were excluded. Of the remaining 25 patients, 13 were girl and 12 were boy with a mean age of 9.2±3.2 years.