Ağır obstrüktif sleep apne sendromlu hastalarda tek aşamalı çok seviyeli cerrahi
Single stage multilevel surgery in patients with severe osas
- Tez No: 421841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), uyku esnasında tekrarlayan üst solunum yolu obstrüksiyonları ile karakterize bir sendromdur. Uyku süresince hava yolunun açık kalmasından sorumlu olan nöral ve musküler faktörler arasındaki dengenin bozulmasının, obstrüksiyonlara neden olduğu bildirilmiştir (1). Birçok farklı tedavi yöntemi olmasına rağmen, bugün için orta ve ağır dereceli OSAS tedavisinde kabul gören ana tedavi seçeneği sürekli pozitif hava yolu basıncı (Continuous Positive Airway Pressure - CPAP) dır (3). Ancak CPAP kullanımı ile ilgili birçok potansiyel sorunlar mevcuttur. Hasta uyumu çok iyi olmayıp, %50' si ilk bir yıl içinde CPAP kullanımını sonlandırmaktadır (4). Herhangi bir şekilde CPAP kullanmayan / kullanamayan hastalarda, hastalığın olası uzun dönem riskleri nedeniyle, cerrahi tedavi seçeneği devreye girmektedir. Bu çalışmada 50 hastadan prospektif olarak elde edilmiş veriler analiz edildi. Çalışma Ocak 2010 ile Ağustos 2011 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi KBB Hastalıkları A.D' da yapılmıştır. Bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Etik Kurulu tarafından onaylandı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara çalışma hakkında bilgi verildi ve hastaların yazılı onayları alındı. Şiddetli horlama, gündüz aşırı uyku hali ve tanıklı apne şikayeti ile kliniğimize başvuran ve PSG ile ağır OSAS tanısı konulduktan sonra, başlangıçta CPAP tedavisini kabul etmeyen veya CPAP tedavisine başlandığı halde bu tedaviden vazgeçen ve alternatif olarak cerrahi tedavi uygulanan 60 hasta çalışmaya alındı. Ameliyat sonrası herhangi bir nedenden dolayı 6. aydaki kontrol PSG' si elde edilemeyen 10 hasta çalışma dışı bırakıldı. Tüm hastalara genel anestezi altında dil kökü askısı ve mUPPP uygulandı. Hastaların hepsi postoperatif 10. gün, 1. ay, 3. ay ve 6. ayda kontrole çağrıldı. Tüm hastalara postoperatif 6. ayda kontrol PSG yapıldı. Preoperatif ve postoperatif BMI, AHI, supin AHI, REM AHI, NREM AHI, ARI, AI, HI, apne ve hipopne süreleri, apne sayıları, mean O2 desat, min O2 sat, mean O2 sat ve uyku evreleri karşılaştırıldı. Çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanıldı. Öncelikli olarak tanımlayıcı istatistiksel veriler (ortalama, standart sapma, frekans) hesaplandı. Daha sonra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Wilcoxon Signed Ranks Testi kullanıldı. Bu çalışmaya 50 ağır dereceli OSAS' lı hasta dahil edildi. Çalışmayı kabul eden hastaların 5 tanesi kadın (%10), 45 tanesi erkekti (%90). Olguların yaşı 31 ve 66 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 47.5±8.6 idi.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a syndrome which is characterized by the repeated obstruction of the upper airway. It has been stated that the imbalance created between the neural and muscular factors which keep the airway open during sleep cause obstruction (1). Despite a number of different treatment methods, the main preference for treatment of moderate and severe OSAS is continuous positive airway pressure (CPAP) (3). However, there are many potential problems concerning the use of CPAP. Its compliance with the patient is not particularly good, and 50% of patients stop using it within the first year (4). Surgical treatment should be considered in patients who could not use CPAP for any reason in terms of long term risks of OSAS. This study is a prospective analysis of the data obtained from 31 patients. The study was carried out between January 2009 and August 2011 at the Akdeniz University Hospital Department of Otorhinolaryngology. This study has been approved by the Ethics Committee of the Akdeniz University. All patients were informed and gave their written consent. 60 patients, who applied with complaints of snoring, excessive sleepiness during the daytime and witnessed apnea, and, after having been diagnosed with severe OSAS with PSG had surgical treatment because, for whatever reason they could not, or would not use CPAP, were included in the study. After surgery, 10 patients of whom the PSG could not be checked in the sixth month after surgery were excluded from the study. Tongue base suspension and mUPPP and tongue base suspension was implemented to all patients under general anesthesia. All patients were invited for control purposes on the 10th day, and 1st, 3rd and 6th months after the operation. All patients were subjected to a post-operative control PSG after 6 months. The pre-operative and post-operative BMI, AHI, supine AHI, REM AHI, NREM AHI, ARI, AI, HI, apne and hypopne times, mean O2 desat, min O2 sat, mean O2 sat and sleep stages were compared. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 was used for statistical analyses. Firstly, the defining statistical data were calculated (mean, standard deviation, frequency). Later, during the comparison of quantitative data, the Wilcoxon Signed Ranks Test was used. Statistical significance was evaluated at the 95% confidence level, and p30 met the success criteria (70%) and were not significant difference. Single level surgeries had not met the surgical success expectations in OSAS treatment. There are publications that reports the high success rates with combined surgery to tongue base and soft palate. Modified tongue base suspension is a minimally invasive technique. The most important thing is that when the suture is placed tightly, it does possess a particularly high success rate. Today OSAS is known as a syndrome which is characterized by the repeated, diffuse and multilevel obstruction of the upper airway. So its multilevel nature, in surgical treatment of OSAS, combined tecniques should be prefered and carried on one sequence. Modified tongue base suspension is a relatively easy technique to apply, where the duration of the operation is short and which does not make any changes to the facial skeleton. This study has shown that in selected patients modified tongue base suspension combined with mUPP is a very successful technique.