Perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda direkt stent implantasyonu ile konvansiyonel yöntemin (PTKA sonrasında stent implantasyonu) işlem sonrası düzeltilmiş tımı kare sayısı açısından karşılaştırılması
Comparing the post procedural corrected timi frame count in direct stenting versus conventional stenting (Stenting after PTCA) in patients who had undergone percutaneous coronary interventions
  1. Tez No: 314666
  2. Yazar: MEHMET EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Perkütan Koroner Girişimler (PKG) giderek artan bir sıklıkta Koroner Arter Hastalığı'nın (KAH) tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde birçok merkezde Perkütan Translüminal Koroner Anjioplasti (PTKA) sonrasında stentlemeye alternatif olarak direkt stentleme işlemi de uygulanmaktadır. TIMI kare sayısı (TKS) antegrad koroner akımın değerlendirilmesinde kullanılan bir parametredir. ST yükselmeli akut miyokard infarktüslü (STEMI) hastaların dahil edildiği küçük çaplı bir çalışmada direkt stent uygulaması ile daha düşük TIMI kare sayısı (TKS) saptanmış olup bu durum daha iyi antegrad koroner kan akımının bir göstergesi olarak kabul edilmiştir. Stabil KAH'da ise direkt stent uygulaması ile TKS değerlendirilerek daha iyi sonuçlar elde edildiğine dair net veri yoktur. Çalışmamızda stabil KAH'da direkt stentleme ve PTKA sonrasında stentleme işlemlerinin antegrad koroner kan akımı üzerine olan etkilerini TKS'yi kullanarak karşılaştırmak amaçlanmaktadır.Çalışma planı: Çalışmaya 30 Aralık 2011 tarihinden itibaren geriye dönük ardışık taramalarla koroner anjiografi kayıt defteri taranarak 01 Ocak 2008 tarihine kadar PKG uygulanmış ve işlem öncesi TKS normal sınırlarda olan 97 hasta alındı ( 55 hasta direkt stentleme grubunda 42 hasta PTKA sonrasında stentleme grubunda). Hastaların temel bilgileri ve demografik özelliklerine epikriz bilgilerinden ulaşıldı. Hastaların koroner anjiografi ünitesinde kayıtlı olan Koroner Anjiografi (KAG) ve PKG CD'leri izlenerek her hasta için işlem öncesi ve işlem sonrası TKS ve sonrasında düzeltilmiş TKS (dTKS) hesaplandı. Her iki grup işlem öncesi ve işlem sonrası dTKS ve aradaki fark açısından karşılaştırıldı.Bulgular: Direkt stentleme grubunda işlem öncesi ortalama dTKS 18,7 kare/sn, işlem sonrası ortalama dTKS 16,1 kare/sn olarak saptanırken, PTKA sonrasında stentleme grubunda işlem öncesi ortalama dTKS 18,1 kare/sn, işlem sonrası dTKS 16,6 olarak saptandı. Direkt stentleme grubunda işlem sonrasında, işlem öncesine göre ortalama dTKS değerinde 2,6 kare/sn azalma saptanırken PTKA sonrasında stentleme grubunda dTKS değerindeki bu azalma miktarı 1,4 kare/sn olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: Percutaneous Coronary Interventions (PCI) are more frequently used at the treatment of coronary artery disease. Some centers use `direct stenting? as an alternative prosedure to `stenting after balloon predilatation?. TIMI frame count is a parameter for the evaluation of antegrade coronary blood flow. In a small trial of patients with STEMI, it has been shown that `direct stenting? decrease the post PCI mean cTIMI frame count, but there is no evidence in stable coronary artery disease. The aim of our study is to compare the effect of `direct stenting? and `stenting after balloon predilatation? , on the antegrad coronary blood flow by using TIMI frame count in patients with stable coronary artery disease.Methods: Among patients who had undergone `direct stenting? or `stenting after balloon predilatation? between January 2008 and December 2011, 97 patients were enrolled in the study by screening retrospectively (55 patients in `direct stenting? group and 42 patients in `stenting after balloon predilatation? group). Patients? medical and demographic data were taken from our hospital?s medical history records. Coronary angiography and PCI images (recorded on CDs at the coronary angiography unit) were reviewed. Than , pre and post PCI TIMI frame counts and corrected TIMI frame counts (cTIMI) were calculated for all patients. Groups were compared regarding their pre and post PCI cTIMI frame counts.Results: In `direct stenting? group, pre PCI mean cTIMI frame count was 18,7 fps and the post PCI mean cTIMI frame count was 16,1 fps. On the other hand, in `stenting after balloon predilatation? group pre PCI mean cTIMI frame count was 18,1 fps and the post PCI mean cTIMI frame count was 16,6 fps. Tthe difference between post PCI mean cTIMI frame count and pre PCI mean cTIMI frame count was 2,6 fps in `direct stenting? group. In contrast this difference was only 1,4 fps for `stenting after balloon predilatation? group. The change of cTIMI frame count between two groups was found statistically significant (p< 0,001).Conclusion: Our data showed that `direct stenting? procedure leads to a statistically significant decrease in the post PCI mean cTIMI frame count. So that , `direct stenting? could result in a better antegrade coronary blood flow comparing the `stenting after balloon predilatation? procedure.