Kardiyak cerrahide volüm kontrol autoflow ventilasyon modu ile akciğer mekanikleri
Respiratory mechanics in cardiac surgery with volume controlled autoflow ventilation mode
- Tez No: 314664
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HEPAĞUŞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu gözlemsel çalışmada, volüm kontrol AutoFlow (VKAF) ventilasyon modu kullanılarak açık kalp cerrahisi (AKC)'nin akciğer mekanikleri üzerine olan etkileri araştırıldı.Gereç Yöntem: Etik Kurul onayı ve hasta onamı sonrası AKC planlanan 30 olgu (cinsiyet; 17 E/13 K, ortalama yaş; 57.3±17.0 yıl, ortalama ağırlık; 74.9±13.6 kg) çalışmaya alındı. Mekanik ventilasyon; oto kontrollü kapalı devre altında VKAF modunda (VT: 5-8 mL/kg, I/E: 1/2, FiO2: 0.5-1.0; PEEP: Ø, SS: 10±2 fr/dk) uygulandı. İntraoperatif altı farklı dönemde dinamik kompliyans (Cdin) ve rezistans (R) değerleri kaydedildi. Shapiro-Wilk testi ile verilerin dağılımı değerlendirildi. Repeated Measure of Anova ve Bonferroni testleri (Cdin) ile Friedman Varyans Analizi ve Wilcoxon Signed Rank testleri (R) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim of the Study: The effects of open heart surgery (OHS) on respiratory mechanics were investigated while using volume controlled AutoFlow (VCAF) ventilation mode.Materials and Methods: After obtaining ethics committee approval and informed consent, thirty patients (sex; 17 male/13 female; mean age: 57.3±17.0 year; mean weight; 74.9±13.6 kg) scheduled for OHS were enrolled. Mechanical ventilation was carried out using VCAF mode (VT: 5-8 mL/kg, I/E: 1/2, FiO2: 0.5-1.0; PEEP: Ø, RR: 10±2 fr/min) under closed system with autocontrol. The values of dynamic compliance (Cdyn) and resistance (R) were obtained at 6 different intraoperative time points (TPs). Data distributions were assessed with Shapiro-Wilk test. Repeated Measure of Anova and Bonferroni tests (Cdyn), and Friedman Varyans Analysis and Wilcoxon Signed Rank tests (R) were used.