Bosna sorununun günümüzdeki durumu ve değerlendirilmesi
The problem of Bosnia and Herzegovina in nowadays and its evaluation
  1. Tez No: 314685
  2. Yazar: İNDİRA PORİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bosna-Hersek Avrupa'nın güneydoğusunda, Balkanların batı ucunda yer alan bir Avrupa-Balkan ülkesidir.1945-1990 yıllar arasında Eski Yugoslavya'yı oluşturan altı cumhuriyetten birisi idi.1991 yılında Eski Yugoslavya dağıldı. Bosna-Hersek Nisan 1992'de bağımsızlığını ilan ettikten sonra Yugoslavya Ordusu Bosna-Hersek'e saldırmıştı. 1992-1995 yılları arasında süren Bosna Savaşı, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin etkisiz ve başarısız diplomasisi yüzünden İkinci Dünya Savaşından sonra en büyük insanî felakete sebep oldu. Ancak Temmuz 1995'te Srebrenica Soykırımı'ndan sonra NATO'nun askerî müdahalesiyle Bosna Savaşı durdurulmuştur. ABD'nin yoğun diplomasisi neticesinde 14 Aralık 1995'te imzalanan Dayton Antlaşması ile Bosna Savaşı resmen sona erdi.Dayton Antlaşması, Bosna Savaşını durdurmakla beraber Bosna-Hersek devletini ikiye böldü: Bosna-Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti. Bunun yanı sıra Bosna-Hersek'te uluslararası toplumunun temsilcisi olan Yüksek Temsilcik Ofisi (OHR), uluslararası himaye doktrini çerçevesinde Bosna-Hersek'ifiilen yönetmektedir. Bu yüzden BM tarafından tanınmış olan Bosna-Hersek bir protektoradır.Bosna Sorunu, Dayton Antlaşması'yla çözülmemiştir. Bu barış antlaşması Bosna-Hersek'e hem istikrarsızlık hem de bölünmüş bir toplum getirdi. Bugünkü Bosna-Hersek fonksiyonel olmayan devlet olarak siyasi teoride yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Bosnia-Herzegovina is European-Balkan country located in southeastern Europe and at the west end of the Balkans. İn the period between 1945-1990it was one among the six republics that make up the former Yugoslavia. Disintegration of former Yugoslavia occurred in 1991. After declearing its independents in April 1992 Bosnia-Herzegovina was attacked by the Yugoslavian army. Bosnian War which lasted from 1992 to 1995, caused the greatest humanitarian disasterafter the Second World War because of ineffective diplomacyof the United Nations and European Union. After the genocide in Srebrenica, in July 1995, however, NATO's military intervention stopped the Bosnian War. Because of intensive U.S. diplomacy DaytonAgreementwas signed on 14 December and at that date Bosnian War officially ended.The Dayton Agreement stopped the war in Bosnia but it has divided the state of Bosnia and Herzegovina into two parts, the Federation of Bosnia and Herzegovina and Republika Srpska. In addition, Office of the High Representative in Bosnia-Herzegovina (OHR), which is representative of the international community in Bosnia-Herzegovina in the framework of the protectorate doctrine de factooversees the country. Therefore, Bosnia and Herzegovina which was recognized by the UN is actually protectorate.Dayton Agreement did not solve Bosnian problem. Actually this peace agreement has brought Bosnia instability and divided society. Nowadays, Bosnia-Herzegovina is characterized as a non-functional state in political theory.