Türk meddah hikâyeleri ile Japon rakugo (nükteli hikâye)'larının mukayesesi
Comparing Turkish meddah stories and Japanese rakugo (hummorous stories)
- Tez No: 314686
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYMA GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Folklore, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Tek kişinin ses ve hareket taklidi ile hikâye anlatımı geçmişi çok eskilere dayanan bir gösteri dalıdır. Dünyanın bir çok ülkesinde rastlanılan bu sanat Türk ve Japon kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Türklerde meddahlık, Japonlarda rakugo diye isimlendirilen söz konusu sanat dalları arasında dikkat çekici benzerlikler bulunmaktadır. Hazırlanan bu tezde meddahların anlattıkları hikâyelerle rakugokaların anlattıkları hikâyeler ilk defa bir araya getirilmiş ve bilimsel metotlarla incelenmiştir.Meddahlık ve rakugo sanatı hem edebiyat hem tiyatro dallarını içine aldığından sanatçıların, anlatım şartlarının, anlatılanların tespiti ve incelenmesi, aynı zamanda adı geçen ülkelere ait bir çok unsurun da, bu vasıta ile belirlenmesi demektir. Türk meddah hikâyeleriyle Japon rakugonun (nükteli hikâyelerin) karşılaştırılması konulu çalışma, bu yolla, gösteri sanatları, anlatım, edebiyat, günlük hayat, inançlar, gelenekler gibi alanlarda iki ülke kültürü arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Storytelling of a person with imitations of motion and sound is branch of visual art that has its roots in ancient past. This art, which is commonly observed in many civilizations, has a special place in Turkish and Japanese culture as well. There are striking similarities in the performance of this art between Turkish and Japanese cultures, named Meddahlik and Rakugo respectively. For the first time, these two genres are compared to each other and analyzed by scientific methods in this dissertation.Since meddah and rakugo includes many significant aspects of literature and drama, the careful analysis of artists, context and the performance itself provides wealth of information about mentioned countries. This dissertation is aimed to identify the similarities and differences between two cultures in areas such as visual arts, storytelling, literature, daily life, beliefs and customs by comparing Turkish Meddah stories and Japanese Rakugos (humorous stories).