Ulusalüstü İnsan Hakları Hukukunda sağlık hakkı ve etkinleştirilmesi
The right to health in Supra-National Human Rights Law and its instrumentalisation
- Tez No: 314684
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEMİH GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada sağlık hakkı ve etkinleştirilmesi ulusalüstü insan hakları hukuku bağlamında incelenmiştir. Çalışma planı dahilinde ilk olarak sağlık hakkının normatif kaynakları ve hakkın özneleri belirlenmekte; bundan sonra ise Devletlerin sağlık hakkına ilişkin yükümlülükleri tespit edilmektedir. Üçüncü bölümde bütünsellik ilkesi çerçevesinde sağlık hakkı ve diğer insan hakları arasındaki ilişki ortaya koyulmaktadır. Nihayet son olarak sağlık hakkının etkinleştirilmesi ve gerçekleştirilmesi önündeki engeller incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The present dissertation focuses on the right to health as an international human right and its effective implementation. According to the working plan first of all it will be sought to designate the normative ground of the right to health as well as the subjects of this right. Secondly State obligations under the right ro health shall be determined. In the third section the inter-relation of the right to health and other human rights shall be put forth under the principle of holism. Finally, impediments of the implementation and realization of the right to health shall be analysed.