Cumhuriyet Türkiye'sinde siyasal iktidarların benimsedikleri giyim tarzları ile ideolojileri arasındaki ilişkisellik ve siyasal içerikli giyim kodları arayışı
The relationship between the clothing styles adopted by the political powers and their ideology and the search for dressing codes with political content
  1. Tez No: 314705
  2. Yazar: SAADET ZEYNEP VARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÇAMDERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 567
Özet
Tarih boyunca giyim toplumsal gelişmeler bağlamında değişim gösterirken aynı zamanda da sosyal yaşamda roller ve fonksiyonlar edinmiştir. Kimi zaman statü göstergesi olurken kimi zaman da başkaldırı sembolü olarak karşımıza çıkmıştır. Günümüz toplumlarında giyim kendini ifade ve dolayısı ile iletişim kurma rolünü üstlenmiştir. Bireyler giyimleri ile karşısındakilere mesajlar iletmektedirler. Bu bağlam doğrultusunda çalışmanın kuramsal bölümlerinde, dünyadaki ve Türkiye'deki siyasal ideolojiler üstünde durulmuş daha sonrasında da giyim kodları ve giyimin toplumsal gelişme ilişkiselliği ortaya konmaya çalışılmıştır. Giyimin dilini bu anlamda en etkin kullananların meşruiyet arayışındaki siyasal liderler olması olgusundan yola çıkarak 1923- 2011 tarihleri arasında Türkiye'de görev yapmış başbakanların giyimleri ile ideolojileri arasındaki bağ ve tercih ettikleri kıyafetlerin taşıdığı siyasal kodlar göstergebilim yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history clothing has taken up roles and functions in social life while changing in terms of social evolutions. While it has sometimes been an indicator of status, other times it shows itself as a symbol of rebellion. Clothing has taken up the role of self expression and therefore communication in contemporary societies. Individuals give their messages to others by their clothing. In this context, in the hypothetical sections of the study, political ideologies in the world and in Turkey has been underscored, then the codes of clothing and social evolution relativity of clothing has been tried to be displayed. Based on the fact that those who use the language of clothing in this aspect in the most effective way are political leaders in search of legitimation, the relation between the clothing and ideologies of prime ministers who served in Turkey between 1923 and 2011 and the political codes carried by the clothes they preferred are studied by semiology method.