Tartışma programlarının anlatı yapısı ve söylemi: Tematik haber kanallarındaki tartışma programları örneği
Narrative structure and discourse of the discussion programs: The case of the discussion programs in thematic news channels
  1. Tez No: 314704
  2. Yazar: MERT GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 642
Özet
Türkiye'de tartışma programları, 1990'lı yıllarda özel televizyon kanalların artmasıyla yaygınlaşmasıyla başlamıştır. Türk televizyon kanallarının yayın planlamasında önemli bir yere sahip olan tartışma programları izleyicilerin gündem hakkında bilgi edindiği ve kanaat oluşturduğu program türü haline gelmiştir. Tartışma programlarının yoğun ve değişken anlatı yapılarını anlayabilmek açısından bu çalışmada tartışma kavramının tanımlanmasının yanında, programların içerik düzey'i ve görsel düzey'i değerlendirme kapsamında incelenecektir. Çalışma tartışma programlarının tematik haber kanallarından NTV, CNNTÜRK ve HABERTÜRK'te yayınlanan örnekleri üzerinden bir kitle iletişim aracı olan televizyonu, televizyon programcılığının özellikleri ve işlevleri ışığında 29 Eylül 2010 ile 27 Aralık 2010 tarihleri arasındaki yayınları belirlenen değişkenlere göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Debate programs in Turkey have started to become widespread with increasing private television channels in 1990s. Having a significant importance in broadcast planning of Turkish television channels, debate programs have been a program genre in which the audience was informed and given an opinion about the newsreel. In order to comprehend the dense and flexible narrative structures of debate programs, the context level and visual level of programs will be studied as well as definition of the concept of debate in this study. In the study the broadcasts between September 19, 2010 and December 27, 2010 has been examined according to determined variables under television as an instrument of mass communication, characteristics and functions of television programming over the samples broadcasted in thematic news channels NTV, CNNTÜRK and HABERTÜRK.