Kurtuluş Savaşı romanlarında aydın tipi
Type of intellectual in Independence War novels
- Tez No: 314707
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kurtuluş Savaşı romanları edebiyatımızda geniş bir yer tutar. Savaşın yaşandığı dönemden başlayıp günümüze değin verilen eserlerin genelde bir olguya vurgu yaptığını görürüz. Kurtuluş mücadelesini örgütleyen aydın tipi romanlarda tartışılır. Eserlerin bütününü ele aldığımızda savaşın kendisinden daha çok, aydının yaşadığı çatışmaların aktarıldığını tespit ederiz. Tez, romanlarda hikâye edilen aydın tipinin sosyolojik analizini hedeflemektedir. Yenilmiş ülkenin aydını, toplumunun düştüğü zorlukları hayatına taşımıştır. Toplumsal hayattan çekilmiştir. Kabuğunu kırması, artık odağı Anadolu'ya kaymış bulunan direnişe destek vermesi sonucunda gerçekleşecektir.Romanlarda çizilen aydın tipi süreçte kimlik değiştirip toplumsal önder modeli haline dönüşecektir. Bunun yanında eserlerde işgale direnmenin anlamsız olduğunu savunan İstanbul aydınları ile mücadeleden yana olan Ankaracı grup arasındaki çatışma da konu edilmiştir. Aydının Anadolu'ya geçmesi ile birlikte çatışmanın diğer boyutu olan toplum aydın çatışması yaşanacaktır. Çalışmada, toplumsal gerçekliğimizden bir parçanın tarihi boyutuyla romanlarda nasıl ele alındığı, edebiyat sosyolojisi disiplini içinde incelemeye çalışılmıştır. Tüm bu zorluklardan başarı ile çıkan aydının bir toplumsal tip olarak sosyolojik analizi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Independence War novels are very important in Turkish Literature. These novels starting from Independence War up today stress on the intellectuals who organize the independence struggle. When we take all works in hand we see that they write a lot about intellectuals and their struggles more than the war. Thesis focuses on the sociological analysis of intellectuals that was written about in Independence War Novels. Intellectuals in a defeated country carries the difficulties that public had, to their own life. They isolate themselves from social life. They will appear again after they start to support natural resistance in Anatolia.They will change into public leader day by day. Beside this, they write about the struggle between intellectuals in İstanbul and intellectuals in Ankara. Intellectuals in İstanbul believe to resist against the allies is nonsense. Intellectuals in Ankara believe the natural resistance. When they go to Anatolia, the struggle between public and intellectuals will start. The sociological analysis of intellectuals who manage it cope with all these difficulties is tried to be done in this work.