The effect of culture on learning styles
Öğrenme biçemleri üzerinde kültürün etkisi
- Tez No: 314708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAZZEZ YAVUZ KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sınıfların yığınlar halinde öğrencilerle doldurulmasına sebep olan eğitim koşullarına rağmen, eğitimciler öğrenmede kişisel farklılıkların varlığını göz ardı edemezler. Her öğrenciden aynı performansı göstermesi gibi bir beklenti içinde olmak yerine, eğitimciler her bir sınıf ortamının, dâhil olan her bir öğrenciyle, farklı bir öğretme bağlamı haline geldiğinin bilincindeler. Her bir öğrencinin benzersiz olduğu ve öğrenmeye karşı başka bir yaklaşım gösterdiği fikrinden yola çıkan öğrenme biçemleri; bilişsel tarz, öğrenme stratejileri ve öğrenme eğilimleri gibi birçok konuyla ilintilidir.Bu tez çalışması öğrenme biçemlerinin özcü olmayan yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkarak mevcut özcü yaklaşım modellerini kullanarak yapılan çalışmaların geçerliğini sorgulamıştır. Özcü yaklaşım savunucuları, belli bir kültürün insanlarının öğrenme biçemleri açısından kendi kültüründeki bireylerle benzer özellikler gösterdiğine inanmakta çünkü öğrenmenin önceki yaşantılardan ve bireyin kültürel değerlerinden etkilendiği düşünmektedirler. Karşıt görüşte olanlarsa bu teoriyi fazlasıyla kısıtlayıcı bulmakta çünkü kültür kavramının çok boyutluluğuna dikkat çekmektedirler. Sonuç olarak iki taraf arasındaki tartışma güncelliğini korumaktadır.Çalışma İstanbul Üniversitesi'nde lisans öğrencilerinden oluşan 184 kişilik bir grupla yapıldı. Veriler 40 soruluk bir envanterle ve her seviyeden gönüllü öğrencilerle grup şeklinde yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplandı. Verilerden elde edilen sonuçlara göre a) öğrenme biçemleri açısından öğrenciler arasında yaygın olan belli bir yaklaşım söz konusudur b) grup üyeleri arasındaki değişkenlerden dolayı tüm grubu kapsayacak belli bir kültürel kimlikten bahsetmek mümkün değildir c) öğrencilerin öğrenme biçemleriyle kültürel kimliklerini ilişkilendirmeye çalışan özcü varsayımlar kimlik algısını basite indirgeyici bir tutum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the reality of teaching circumstances, which crams flocks of students into classrooms, educators can not overlook the idea of individual differences in learning. Instead of expecting all the students to show the same performance, educators are aware that every classroom is a different teaching context with the contribution of each student. Learning styles which stem from the idea that each student is unique and has different approaches to learning is related to several issues such as cognitive style, learning strategies and learning aptitudes.This study approaches learning styles from a non-essentialist perspective by making use of instruments adapted from essentialist models to assess their validity on a micro level. The essentialists believe that people of a given culture are thought to show common characteristics of learning styles within the members of their own culture because learning is thought to be affected by early life experiences and values of that people?s culture. The non-essentialists find such a theory too simplistic because they focus on the complexity of culture issue. As a result, there is an ongoing debate.The study was conducted with 184 undergraduate students at Istanbul University. The data were collected through an inventory which consisted of 40 items. Semi-structured interviews were made with sample groups of students. The findings displayed that a) the students have a dominant approach in terms of learning styles b) it is not possible to attribute a common cultural identity to the whole group because of the variables within the group members c) the essentialist hypothesis which try to match students? learning styles preferences with their cultural identity are over simplistic.