Bölgesel kalkınma ve üniversiteler: Kırklareli örneği
Regional developmente and universities: Kırklareli sample
  1. Tez No: 314712
  2. Yazar: ASLI OKAY TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Dünyada bilgi ekonomisine geçiş ve onun etkileri ile bilgiyi üreten ve üretim sürecinde etkin kullanan firmaların, bölgelerin ve ülkelerin kalkınma sürecinde avantajlı bir konuma geldiği bir dönemde, üniversitelerin bilgiyi üreten ve yayan kurumlar olarak bölgesel kalkınmanın en önemli aktörleri haline gelmesi kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir.Bu çalışmada yeni kurulan üniversitelerden biri olan Kırklareli Üniversitesi'nin bölgeye bilgi temelli ve ekonomik temelli etkileri incelenmiş ve bu doğrultuda bölge halkına, üniversite çalışanlarına ve öğrencilere olmak üzere 3 farklı gruba anket uygulaması yapılmıştır. Anket soruları toplam 414 öğrenci, 384 hane halkı ve 88 üniversite çalışanı ile yüz yüze yapılan görüşme şeklinde uygulanmıştır. Üniversite çalışanlarına ve öğrencilere yaşadıkları şehirde yaptıkları harcamalar ve üniversitenin kalkınmaya katkısına yönelik görüşleri, hane halkına ise üniversiteyi nasıl algıladıklarına yönelik sorular yöneltilmiştir. Elde edilen anket verileri değerlendirilmiş ve henüz teşkilatlanma süreci devam eden Kırklareli üniversitesi için çeşitli öneriler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Knowledge economy and its impacts to the world bring an advantageous position in the development process to the companies, regions and countries which use knowledge effectively in the production process. As a result of this situation, universities which produce and transmit information become the most important and unavoidable actors of regional development.In this study, the knowledge based and economic based impacts of the University of Kırklareli, one of the newly established universities, were investigated including surveys in different three surveys conducted to the local community, university staff and students. The survey questions were interviewed face to face with 414 students, 384 households and 88 university employees in total. University employees and students have asked questions on their expenditures and their perceptions of the university in regional development while households have asked questions on perceptions of the university. As a result, survey data were evaluated and some suggestions were made to the University of Kirklareli which is still in the process of organizational.