Kalkınmanın finansmanında kamu iç-dış borç yapısı
Public internal-external debt structure in the process of development financing
- Tez No: 314711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmanın amacı kalkınma sürecinde kamu iç-dış borç yapısının gelişimini, teorik ve ampirik olarak incelemektir. Çalışmada, öncelikle kalkınma sürecinde ek finansman ihtiyacı doğuran nedenler, ek finansman kaynakları ve kamu iç-dış borç yapısını etkileyen faktörler incelenmiştir. Çalışmada, daha sonra, Türkiye'de 1933-2010 döneminde uygulanan, makroekonomik ve kamu borçlanma politikaları incelenmiştir. Çalışmada, son olarak, 1972-2010 döneminde Türkiye ve değişik kalkınma düzeyine sahip 27 ülkede kalkınma düzeyi ile kamu iç-dış borç yapısı, ampirik olarak analiz edilmiştir.Türkiye için tahmin edilen model sonuçlarına göre, Kişi Başına GSYİH ve Enflasyon Oranının iç borçların toplam kamu borçları içindeki payını arttırdığı, Kamu Tüketim Harcamaları/GSYİH'in herhangi bir etki yaratmadığı belirlenmiştir. 27 ülke için tahmin edilen model sonuçlarına göre ise, Yurtiçi Tasarruf/GSYİH, Bütçe Açığı/GSYİH ve Enflasyon Oranının iç borçların toplam kamu borçları içindeki payını arttırdığı, Kişi Başına GSYİH, Kamu Tüketim Harcamaları/GSYİH ve Nüfus Artış oranının herhangi bir etki yaratmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine development of public internal and external debt structure, in the development process both theoretically and empirically. In the study, firstly the development process give rise to the need for funding reasons, funding sources and factors affecting the structure of the public internal and external debt are examined. Then, applied to study the macroeconomic and public debt policies in Turkey were investigated during 1933-2010. Lastly, with the level of development and public domestic and external debt structure of Turkey in the period 1972-2010 in 27 countries with different level of development has been analyzed empirically.According to the estimated for Turkey, the per capita GDP and the Inflation Rate to increase the share of domestic debt in total public debt while Public Consumption Expenditure/GDP's were determined not cause any effect. According to the estimated for 27 countries, Domestic Savings/GDP, Budget Deficit/GDP and the Inflation Rate to increase the share of domestic debt in total public debt while GDP Per Capita, Public Consumption Expenditure/GDP and Population Growth Rate is were determined not cause any effect.