Devletin yatırım dışı yükümlülükleri bağlamında ICSID tahkiminde üçüncü kişilerin tahkim yargılamasına müdahalesinin incelenmesi
Examining third party participation in the ICSID arbitration in the context of non-investment obligations of the state
  1. Tez No: 314733
  2. Yazar: MİTHAT TERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, genel olarak uluslararası yatırım tahkiminde ve özel olarak da ICSID tahkiminde amicus curiae olarak bilinen üçüncü kişilerin rolü incelenmektedir. Konu, yeni bir olgu olmasına rağmen, değişik açılardan ilgi çekmeye başlamıştır. Konu özellikle yatırım tahkiminin gizliliği-şeffaflığı ekseninde yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. Bilindiği üzere, tahkim temelini tarafların iradesinden alır. Bu sebeple geleneksel olarak sadece tahkim sözleşmesine taraf olanlar, duruşmalara katılma, heyete yazılı bildirimde bulunma, tarafların dilekçelerini inceleme gibi haklara sahiptirler. Bu sebeple, üçüncü kişilerin yargılamaya müdahale etme talebinde bulunması ve bu talebin çeşitli ölçülerde kabul edilmiş olması oldukça yeni ve ilginç bir durumdur. Bu durumun başlıca sebepleri, yatırım tahkiminin taraflarından birisinin devlet olması ve uyuşmazlıklarda devletin kamu menfaati adına yaptığı işlemlerin yargılama konusu yapılmasıdır. Söz konusu yargılamalarda üçüncü kişiler tarafından gündeme getirilen iddiaların insan hakları ve çevrenin korunması gibi devletin yatırım dışı yükümlülükleri noktasında toplandığı görülmektedir. Çalışmamızda ICSID tahkiminde üçüncü kişilerin başta devletin insan hakları ve çevre gibi yükümlülükleri olmak üzere, devletin diğer alanlardaki çeşitli yükümlülükleri karşısında uluslararası yatırım tahkimini hangi ölçüde ve hangi yönde etkileyebilecekleri hususu ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of third (non disputing) parties which is known as amicus curiae has been examined generally in the international investment arbitration and particularly in ICSID arbitration. Although the participation of third parties is a new phenomenon, it has begun to attract the attention from various aspects. Due to this issue, there have been extensive discussions in the international investment arbitration especially in terms of confidentiality-transparency. It is well known that arbitration is based on the consents of the parties and, as a consequence, traditionally only the parties of the dispute may attend to the hearings, make a submissions to the arbitration tribunal and examine the pleadings of the parties etc.. Therefore, third parties? demands on the issue of participation of investment arbitration and the acceptance of tribunals at that point are new and interesting phenomena about investment arbitration. One of the reasons of that development is that one of the parties of the investment arbitration is always a sovereign. The other reason of that development is the subject of investment arbitration, namely, legislation and regulation of state, which enact for the benefit of country?s population. The allegations of non disputing parties focus on the non investment obligations of state in general and human rights and enviromental protection in particular. This study is intended to focus on the role of third (non-disputing) parties to understand to what extend they can influence the international investment arbitration about the non-investment obligations of state generally and human rights and enviromental protection obligations particularly in the ICSID arbitration.