Kısırlık tanısı almış erkek hastaların projektif testlerle değerlendirilmesi
The evaluation of the male infertile patients with the projective tests
  1. Tez No: 314732
  2. Yazar: ZİHNİYE OKRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada kısırlık tanısı almış erkek hastaların ruhsal süreçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kısırlık denilince akla ilk gelen cinsiyet olarak kadınların gelmesi ve neredeyse yapılan bütün araştırmaların kadınlarla yapılması, erkeklerin bu konuda neler yaşadıkları ve onların ruhsal süreçleri hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Bu çalışmada kısırlık tanısı almış erkeklerin ruhsal süreçlerinin değerlendirilmesi, özellikle pregenital baba ile olan ilişkilerin detaylandırılması amaçlandırılmıştır. Bu bağlamda babalık işlevinin, kullanılan projektif yöntemlerden Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi ( T.A.T.) aracılığıyla psikanalitik kuramın sağladığı kavramlar ve bu kurama bağlı bir anlayışla değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Yapılan araştırmada Kuzey Kıbrıs'ta bulunan özel bir tüp bebek merkezi tüp bebek (I.V.F) yapabilmek için başvuran erkek hastalar arasından seçilen 3 vakayla yapılan yaklaşık 1 yıl süren psikanalitik yönelimli görüşmelerden alınan bilgiler değerlendirilmiştir. Bu hastalara Rorschach Testi ve T.A.T. uygulanmıştır. Uygulanan malzeme Fransız Okulu'na bağlı kalınarak bu testlere özgü içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin sonucunda ise özellikle erken dönem erkek çocukların pregenital baba imgesiyle yaşadıkaları sorunsalın onların kendilik tasarımları ve kimlik üzerine önemli etkileri olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
In the present study it is aimed to evaluate the psychic processes of the male infertile patients. When we start to talk about or think about infertility the first thing that comes to mind was the women infertility and women. Almost all of the studies try to describe the psychic processes of women infertile patients. In the present study the evaluation of the male infertile patient?s psychic process and also the relationship with the pre-genital father was aimed to describe in details. In this context the relationship with the pre-genital father is going to be described by the projective tests of Rorschach Test and T.A.T with the concepts of the theory of psychoanlysis and with a psychoanalytic way of understanding. In the present study 3 cases was seen with a psychoanalytic approach for almost 1 year whom attended to a private IVF center in North Cyprus to have a baby by IVF. These patient was given Rorschach Test and T.A.T. the applied materials has been analyzed in detail according to the French School of the projective methods by the content analysis used with Rorschach Test and T.A.T. as a result the early life experiences with the pre-genital father is the most apparent problematic with these infertile patients.