Teoride ve uygulamada Türkiye ekonomisinde sürdürülebilir büyümeyi engelleyen temel yapısal sorunlar
In theory and practice, main structural problems preventing sustainable growth in Turkish economy
  1. Tez No: 314828
  2. Yazar: ALİYE GÖZDE EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye Ekonomisi'nin makroekonomik istikrarsızlık koşulları altında cereyan eden büyüme dinamiklerinin yapısal özelliklerini ortaya koymaktır. Çalışmanın odaklandığı esas mesele, Türkiye Ekonomisi'nin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme süreci yakalayabilmesine engel olan temel yapısal sorunlardır.Çalışmanın ilk bölümü, mikro ve makro iktisat literatürü kapsamında büyüme olgusunun teorik çerçevesi üzerine odaklanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünün başında temel büyüme teorilerine ve sürdürülebilir büyüme olgusuna değinilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümler, doğrudan Türkiye Ekonomisi'nin 1950 ve 2010 yılları arası büyüme sürecine yoğunlaşmaktadır.Çalışmanın son bölümünde, 1998 ve 2010 yılları arasındaki çeyrek dönemlik istatistiksel verilere, ekonomik modelleme tekniği olarak Vektör Otoregresif (VAR) Model uygulanmıştır. Veri seti, büyümenin göstergesi olarak ?Gayrisafi Yurtiçi Hasıla? zaman serilerini, enflasyonun göstergesi olarak ?Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)? zaman serilerini, faiz oranlarının göstergesi olarak ?Hazine İskontolu İhaleleri Yıllık Bileşik Faiz Oranları? zaman serilerini, reel döviz kurunun göstergesi olarak ?TÜFE Bazlı Reel Efektif Kur Endeksi? zaman serilerini, kamu kesimi borçlarının göstergesi olarak ?Aylık Merkezi Yönetim İç Borç Stoku? verilerini, ?Kısa Vadeli Yabancı Sermaye Hareketleri? zaman serilerini ve cari açıkların göstergesi olarak ?Cari İşlemler Dengesinin Milli Gelir İçindeki Payı? zaman serilerini kapsamaktadır. Söz konusu zaman serileri ile büyüme trendi arasındaki karşılıklı etkileşim EVievs adı verilen ekonometri programından faydalanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to reveal the structural characteristics of Turkish Economy?s growth dynamics occuring in the conditions of macroeconomic instability. The fundamental issue that the study has focused on is the main structural problems which prevent Turkish Economy attaining a stable and sustainable growth process.The initial part of the study focuses on theoretical framework of growth phenomenon within the context of micro and macroeconomics literature. Fundamental growth theories and sustainable growth phenomenon are mentioned in the begining of the second part. The second and third parts concentrate directly on Turkish Economy?s growth process between the years 1950 and 2010.In the last part of the study, as a technique of economic modeling, A Vector Autoreggressive (VAR) Model is applied to the quarterly statistical data between the years of 1998 and 2010. The data set comprises ?Gross Domestic Product? time series as the indicator of growth, ?Consumer Price Index (CPI)? time series as the indicator of inflation, ?Yearly Compounded Interest Rates of Treasury Discounted Auctions? time series as the indicator of interest rate, ?CPI-based real effective exchange rate index? time series as the indicator of real exchange rate, ?Central Government Internal Debt Stock? time series as the indicator of public debt, ?The Short-Term Foreign Capital Flows? time series and ?The Share of Current Account Balance in The National Income? time series as the indicator of current account deficit. The mutual relationship between these time series and trend of growth is examined by utilizing an econometric program named Eviews.