İçerik markalaştırma stratejisi kapsamında seçilen pazarlama karması elemanlarının marka denkliğine etkisi: Intel üzerine bir araştırma
The effect of selected marketing mix elements on brand equity within the context of ingredient branding strategy: A research on Intel
- Tez No: 314829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANIL DEĞERMEN ERENKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Son yıllarda işletmeler giderek artan bir şekilde ürünlerini farklılaştırma çabalarına girmektedir. Bunun temel sebebi tüketicilerin bilinçlenmesi ve işletmeler arasında rekabetin daha da şiddetlenmesidir. Ürünlerin yerini tüketicilere değer sağlayan markalar almaktadır. Dolayısıyla işletmeler tüketicilerin gözünde markalarının güçlü konumda olması için marka denkliklerini inşa etmeye çalışmakta ve bu süreçte yaptıkları pazarlama faaliyetleri ile marka denkliklerini etkilemektedir.Tüketiciler nihai ürünü satın alırken birçok özelliğe dikkat ettikleri gibi artık içerik ürünlerine de önem vermektedir. Bu noktada içerik markalaştırma kavramı ön plana çıkmaktadır. İçerik markalaştırma stratejisinin uygulanış amacı tüketicilerin kullandıkları ürünlerin içerik parçalarından haberdar etmek, içerik parçasının ürüne olan katkısını göstermek ve içerik markasını tüketicilerin zihinlerine yerleştirmektir. İşletmeler marka denkliklerini inşa etmek için çok aşamalı pazarlama faaliyetlerinde bulunmaktadır.Bu çalışmada, literatürde marka denkliğine etkisi görülen pazarlama faaliyetlerinin içerik markasının marka denkliğini nasıl etkildeği incelenmiştir. Çalışma üç bölümdür. İlk bölümde pazarlama karması, marka, marka denkliği ve pazarlama karması elemanlarının marka denkliğine etkisi ürün ve marka kavramları üzerinde durulmuş, ikinci bölümde içerik markalaştırma kavramı hakkında geniş bilgi verilmiş ve üçünde bölümde bir içerik markası olan Intel'in pazarlama faaliyetleri ve bunların marka denkliğini nasıl etkilediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the recent years companies are increasingly striving at differentiating their products. The main reason for this is awakening of consumers and escalation of competition between companies. Products have been replaced by brands which provide value to customers. Therefore, companies are tring to build brand equity in order to empower their products on consumers? minds and they affect brand equity by appling marketing strategies in this process.While consumers are buying end products, now they also give importance to ingredient products as they pay attention to many properties. At this point, ingredient branding concept comes into prominence. The implementation purpose of ingredient branding strategy is informing consumers of ingredient parts of the products that they use, showing contribution of ingredient part to product and imprinting ingredient brand on consumers? minds. To achieve these goals, companies are running multistage marketing campaigns.In this study, ingredient branding is being tried to be explained; in the first instance advantages and also disadvantages are explained. This study consists three parts. In the first part, marketing mix, brand, brand equity and affects of marketing mix on the brand equity, product and brand are generally emphasized, in the second part ingredient branding concept is enlightined and finally in the third part the affect of one of the ingredient brand?s, Intel?s marketing strategy and its affects on the brand equity is analysed.