Ses türlerini belirlemedeki kriterler
Criteria for voice types of determination
  1. Tez No: 314832
  2. Yazar: SERKAN OTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. GÜZİN GÜREL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Literatür taramasına dayalı olarak yapılan bu çalışmada, ses türlerine karar vermede kullanılan kriterler, register kavramı ve ses registerleri incelenmiştir. Registerlerin fizyolojik ve akustik olarak açıklanması ışığında ses türleri ile registerlerin ilişkileri sunulmuştur. Ses türleri ve değişik ses türlerine göre register geçişleri verilmiş, register birleştirme ve ayırma yöntemleri ortaya konulmuştur. Ses pedagojisindeki tarihsel yaklaşımlar ve gelişmeler ışığında ses türü sınıflandırmasında kullanılan kriterler incelenmiştir. Ses türü kriterleri olarak ikincil bir kategori oluşturan ve opera dünyasında belirli bir ses kategorisi ile bu ses tarafından canlandırılan rolleri tanımlayan Alman ses türü belirleme sistemi ?Stimmfach? incelenmiştir. Bu sistem tarafından tanımlanan tüm kadın ve erkek seslerinin genel ses özellikleri, ses türü kriterleri açısından oynadıkları roller ve ses sınırları listelenmeye çalışılmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda yaşanan ya da yaşanabilecek ses türü belirleme, register geçiş problemleri ve bu problemlerin çözümü için öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study made depending on literature research, criteria used for deciding the voice types, register concept and voice registers were examined. In light of physiologic and acoustic explanation of registers, the relations of voice types and registers are introduced. Voice types and register transmissions according to voice types are given and register combination and separation methods are suggested. In light of historical approaches and developments in voice pedagogy, the criteria used in voice type classification are examined. German voice type determination system ?Stimmfach? which constitutes a secondary category as voice type criteria and defining the roles animated by the voice with a certain voice category in opera world is examined. The common voice properties of all men and women voices defined by this system, the roles they play in means of voice type criteria and voice limits are listed. In light of this information, voice type determination and register transmission problems that are faced or that may be faced are explained and suggestions are made for the solution of these problems.