Avrupa Birliği'nde bölgesel politika ve bölgelerarası dengesizlik: Belçika örneği
The regional policy in the European Union and inter-regional disparities: The case of Belgium
  1. Tez No: 314833
  2. Yazar: RAMAZAN TELCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİLAL ŞİNİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Avrupa Birliği bütünleşme sürecinin en önemli politika alanlarından biri Avrupa Birliği Bölgesel Politikasıdır. Çeşitli zamanlarda önemli değişikliklerden geçen bölgesel politika, günümüzde AB'yi küresel bir aktör olma hedefine taşıyacak politika alanlarından birisi olarak sunulmaktadır.AB, küresel rekabete bölgesel politika ile uyum sağlamak istemektedir. Bölgesel politikanın temel amacı bölgesel ekonomik farklılıkların giderilmesidir. Son dönemde AB `Ortak Tarım Politikası' ile birlikte en fazla bütçe ayrılan politika alanlarından birisi yine bölgesel politika olmuştur. Yeni dönemde AB'nin küresel anlamda bir aktör olma hedefine yönelik temel politikası olan bölgesel politika, bölgeler arası gelir farklılıkların giderilmesi amacının yanında, bilgi ekonomisi, inovasyon, girişimciliğin desteklenmesi, istihdam, çevrenin korunması, enerji krizleri ve küresel ısınma gibi alanları öncelikli politikalar olarak belirlemiştir.AB, bölgesel politika ile küresel bir aktör olma hedefine doğru ilerleme yönündeki gayretlerine rağmen bu politikanın Belçika'daki başarısı tartışmalı bir hale gelmiştir. AB'nin kalbi olarak nitelendirilen Belçika, son birkaç yıldır tarihinin en bunalımlı siyasi krizlerini yaşamaktadır. Flaman-Valon Bölgeleri arasındaki gelir farklılıkları devam ederken, 2007 ve 2010 seçimlerinde ayrılık yanlısı Flaman aşırı sağının önemli başarılar elde etmesi Belçika devletinin bölünmesini ve ?Nereye kadar?? sorusunu gündeme getirmiştir. Haziran 2010 seçim sonuçları dünya kamuoyunda ayrılıkçıların zaferi şeklinde yorumlanırken, AB, konuya daha temkinli yaklaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important policy areas of the European Union (EU) integration process is the EU Regional Policy. The EU regional policy, which has significantly changed over time, is today considered to be one of the policy fields that will lead the EU to be a global actor.The EU seeks to tackle with the global-scale competition via the regional policy. The main objective of regional policy is the elimination of regional economic disparities. Along with the EU common agricultural policy, the regional policy has become one of the policy fields, to which a great deal amount of funds is allocated from the EU budget. The EU regional policy, which is regarded as an important part of the EU?s goals to be a global actor in the new era, identifies knowledge based economy, innovation, entrepreneurship, employment, environmental protection, energy crises as prioritised policy fields along with the elimination of regional disparities.Although the regional policy is considered as an important tool for the EU to be a global actor, the implications of the regional policy to the Belgium context have become controversial. Belgium, which is described as the heart of the European Union, has been recently experiencing the most depressed political crisis in its history. While disparities in income between the Flemish and the Walloon Regions continue, the secessionist Flemish party got successful results from the 2007 and 2010 general elections. As a result of those developments, issues such as the future of Belgium and possible partition of Belgium have become on the top of political agenda. The 2010 election results in Belgium were interpreted as a triumph of secessionists in the world public opinion. Yet the EU approaches the issue imperturbably.