The postmodern condition in Don DeLillo's fiction: White Noise and Players
Don DeLillo'nun romanlarında postmodern durum: White Noise ve Players
- Tez No: 314841
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERBORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı Don DeLillo'nun White Noise (Beyaz Gürültü) ve Players (Oyuncular) adlı romanlarını postmodern teoriler ışığında incelemektir. Bu incelemede temel alınan teoriler, büyük anlatıların çöküşü, gerçekliğin yok oluşu, öznenin ölümü, tüketim toplumunun yükselişi, teknoloji ve medyanın giderek artan hakimiyeti gibi postmodern sosyokültürel durumun belli başlı unsurlarını irdeleyen Jean Baudrillard, Jean-François Lyotard ve Fredric Jameson'ın yaklaşımları ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışma, çağdaş Amerikan romanının ustalarından Don DeLillo'nun günümüzde hüküm sürmekte olan postmodern duruma dair ne denli keskin bir kavrayışa sahip olduğunu ve teknolojik açıdan gelişmiş, medya tarafından kuşatılmış tüketim toplumunda yaşayan insanların açmazları, korkuları ve sıkıntılarına dair ne denli yerinde içgörüler sunduğunu göstermeyi hedeflemektedir. Postmodernizm üzerine yapılan teorik çözümlemelere denk düşecek şekilde Don DeLillo eserlerinde din, bilim ve us da dahil olmak üzere her türlü dayanaktan yoksun kalan bireyin şaşkınlık içinde bocaladığı, tüketim çılgınlığı, teknoloji ve kitle iletişim araçlarının tahakkümü altında olan bir dünya tasvir etmektedir. Bu çalışma ilkin Jean Baudrillard, Jean-François Lyotard ve Fredric Jameson'ın kilit fikirleri ve saptamalarını ortaya koyduktan sonra Don DeLillo'nun White Noise ve Players romanlarına odaklanarak günümüz dünyasının DeLillo'nun romanlarındaki izdüşümü ile Baudrillard, Lyotard ve Jameson'ın dile getirdiği postmodern durumun belli başlı unsurları arasındaki çarpıcı benzerlikleri açığa çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to analyse Don DeLillo?s novels White Noise and Players through the lens of the theories of the postmodern, specifically those of Jean Baudrillard, Jean-François Lyotard and Fredric Jameson, who delineate such key features of the current postmodern sociocultural condition as the collapse of the grand narratives, the loss of the real, the dissolution of the human subject, the predominance of consumerism, technology and the mass media. The present study is an attempt to demonstrate that Don DeLillo, who is one of the masters of contemporary American fiction, has a particularly keen awareness of the prevailing postmodern condition and provides penetrating insights into the predicaments, fears and tribulations of people who struggle to survive in the technologically advanced, media-saturated consumer society. In a way that is congruent with the theoretical writings on the postmodern, Don DeLillo depicts a world dominated by consumerism, technology and the mass media where the disoriented individual is deprived of all stable points of reference such as religion, science or reason which can no longer offer any order or meaning in the postmodern age. After identifying the central positions and insights of Jean Baudrillard, Jean-François Lyotard and Fredric Jameson, the present study focuses on Don DeLillo?s novels White Noise and Players with the aim of elucidating the ways in which the vision of the contemporary world presented by DeLillo bears a striking resemblance to the various aspects of the postmodern condition articulated by the aforementioned theorists.