Pınar Kür'ün romanlarında kadın ve kadın eğitimi
The women characters and women education in Pınar Kür's novels
  1. Tez No: 395289
  2. Yazar: GÜLŞAH YETKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN ÇAĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Türkiye'nin, Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte toplumsal olarak büyük bir değişimin içerisine girdiği yadsınamayacak bir gerçektir. Bu süreçte kadının rolü ve gelişimi çok önemli olmuştur. Türk kadını, dünyada medenî addedilen pek çok ülkenin kadınından da önce birtakım haklara sahip olmuştur. Ancak bu haklar yoğun bir çaba sonucu elde edilmiş değildir. Bu sebeple kadınlar tarafından hemen içselleştirilemediği gibi erkekler tarafından da kabullenilememiştir. Dolayısıyla Türk kadınının toplumsal hayatta var olma gayretinde karşılaştığı güçlükler dikkat çekici olmuştur. Stendhal'ın“Roman sokağa tutulan bir aynadır.”sözünde işaret ettiği gibi Cumhuriyet kadınlarının değişimini, gelişimini, arzularını, sorunlarını tespit edebilmek açısından bu dönemde yazılmış olan romanlara kadınların ele alınışı bakımından yaklaşılmasının faydalı olacağı aşikârdır. Eserleri bu bakış açısıyla incelenen Pınar Kür; aile yapısı, eğitimi ve yaşam tarzı ile modern olarak adlandırılabilecek kadınlardan biridir. Eserlerinde de kadınlara ve kadınların hem toplumsal hayatta hem de iç dünyalarında yaşadıkları sıkıntılara geniş yer verdiği tespit edilmiştir. Yazarın incelenen yedi romanında özellikle çalışıp kendi ayakları üzerinde duran kadınların ön planda olduğu görülmüştür. Çalışmak, üretmek kadınların mutluluğu açısından bir ön koşul olarak sunulmuştur. Bununla birlikte çalışan kadınların da mutlu olmadığı görülmektedir. Pınar Kür'ün yaratmış olduğu kadınların en büyük ortak sorunlarından biri cinselliktir. Eserlerde yer alan kadınların bir kısmı ilk cinsel deneyimine büyük anlamlar yükleyerek hayal kırıklığına uğrarken bir kısmı da rızası dışında cinsel deneyimler yaşamak zorunda kalmıştır. Cinsel deneyim, romanlarda hangi açıdan işlenirse işlensin karakterlerin ruhsal durumlarına etkisi ile ele alınmıştır. Evlilik kurumu da yazarın üzerinde durduğu hususlardan biridir. Ancak eserlerde, evliliğe geleneksel Türk toplumundan farklı bir bakış açısıyla yaklaşıldığı görülmektedir. Pınar Kür'ün kadınları, eşlerine bağlı kalmak için atmış oldukları imzayı yeterli görmemektedir. Bir kadın ve bir erkeğin hayatı paylaşması için evliliğin şart olarak algılanmaması gibi. Eserlerindeki ana karakterlerini genellikle iyi eğitim almış bireyler olarak kurgulamış olan yazar, bu karakterlerin ailesine ve fiziksel özelliklerine yer verdiği gibi politik görüşlerine de yer vermiştir. Bu noktada dikkate değer olan husus, ana karakterlerin sosyalist bir dünya görüşüne sahip olmasıdır. Bu yönüyle romanda geniş yer tutan kadın karakterler yazarın görüşlerini yansıtır gibidir. Pınar Kür, tüm bunların yanı sıra eserlerinde roman yazma tekniklerine de yer vermiş olan bir yazardır. Bir insanı yazmaya iten sebepleri irdelediği satırlarda aynı zamanda yazma süreçlerini de aktarmıştır. Kadın özgürlüğü hareketine yazdıklarıyla destek olan bir kadın yazarın roman yazma yöntemini aktardığı postmodern romanlar dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
It's an undeniabled truth that Turkey experienced a major social evolution with the declaration of Republic. Women's role and development were very important in this process. Turkish women possessed various rights before most of the women living in countries which were accepted as civilized. But these rigths weren't possessed after a big struggle. For this reason they weren't internalized by women immediately and weren't accepted by men easily. In consequence the complicacies against the existance struggle of Turkish women in society became invincible. When we look at the way Sthendal points with the line“Novel is a mirror reflecting the street.”İt becomes obvious that analyzing the novels through women characters will be useful to determine the evolution, alternation, lust and problems of Republican women. Pınar Kür, whose novels we've studied from this point of view, is named to be a modern women because of her family's properties, her education and her lifestyle. It's determined that she featured women and their distress in both social and internal livings in her novels widely. It's observed in seven novels we've analyzed, espacially working women standing alone in life were loomed large. Working and producing were suggested as a pre-condition for women's happiness. But also it's recognized that working women were not happy too. Sexuality is one of the major and mutual problems of women in Pınar Kür's novels. Some women in novels were disappointed bacause of their expectations about the first sexual exprience and some experienced undesired sexual intercourse. However sexual experience is discussed, it's always revealed with the effects on women's spiritual states. Marriage is one of the author's focus points. But she approaches marriage differently than the Turkish society's traditional point of view. Pınar Kür's ladies don't accept the signature enough for being committed to a spouse. Just like it's not obligatory to be married for men and women to share a living. Pınar Kür, who formed her leading characaters as well educated indivudials, reflects their political opinions adding to their physical and parental properties. It's an invincible point that the main characaters have socialist political views. The women characters reflects author's political thoughts with their socialist personalities. Adding to these Pınar Kür also used various novel technics in her creations. She told her writing processes in the lines where she was discussing the reasons heading one to write. The female author who supports the women freedom movement with her works of art has admirable postmodern novels in which she reveals her methods of novel writing.