Fatherless Men and Homeless Love: Search for community in Alan Hollinghurst's novels
Babasız Erkekler ve Evsiz Aşklar: Alan Hollinghurst'ün romanlarında topluluk arayışı
  1. Tez No: 314842
  2. Yazar: SELAMİ GÖKÇEN EZBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmanın amacı, çağdaş İngiliz romancı Alan Hollinghurst'ün The Swimming- Pool Library (1988), The Folding Star (1993), The Spell (1998) ve The Line of Beauty (2004) adlı romanlarındaki eşcinsel erkek karakterlerinin kimlik arayışlarını psikanalizin nesne-ilişkileri kuramı ve queer kuram ışığında çözümlemektir. Hollinghurst'ün romanları incelendiğinde, eşcinsel erkek karakterlerin benliklerini ve kimliklerini oluşturmada zorluklar yaşadıkları, bu nedenle toplumun tanımlanmış sınırları içinde kendilerine bir yer bulup, bir aidiyet duygusu içinde, toplum tarafından meşru olarak kabul edilen herhangi bir topluluğun parçası olamadıkları görülmektedir. Çalışmada ortaya çıkan sonuç, Hollinghurst'ün eşcinsel erkek karakterlerinin başarısızlıkla sonuçlanan kimlik ve topluluk arayışlarının onları, kendilerini gerçekleştirme anlamında alternatif yollara yönlendirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında incelenen edebi karakterler, hetero-normatif toplumda bir yer edinip kendilerine `meşru' bir kimlik kuramadıkları için, varoluşlarını edebiyat, cinsellik ve estetik kaygılar çerçevesinde oluşturma yoluna gitmektedir. Söz konusu karakterler, edebiyat ve kurmaca aracılığıyla kendilerini bir geleneğin ve tarihin parçası olarak konumlandırmaya; cinsel tatmin yoluyla toplum tarafından sürekli ve bilinçli bir biçimde yok sayılmalarını telafi etmeye; estetik tutkuları aracılığıyla da benliklerini güçlendirmeye çabalamaktadırlar. Çalışmanın sonucunda, alternatif yollarla ve toplumun desteğini almadan kendi varoluşunu kurmaya çalışan Hollinghurst'ün eşcinsel erkek karakterlerinin, kendilerine rol model olarak bir baba figüründen yararlan(a)madıkları, eşcinsel arzularının da toplum tarafından kabul edilmediği ortaya çıkmaktadır. Toplumun eşcinsel erkeğe biçtiği bu babasızlık ve yersizlik, Hollinghurst'ün romanlarında betimlendiği gibi, onu `meşru' bir varoluş alanından ve kendine bir kimlik oluşturacağı, topluluk içinde bir aidiyet duygusundan yoksun bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study, in dialogue with the objects-relations theory of psychoanalysis and queer theory, is to analyse the homosexual man?s search for community in Alan Hollinghurst?s novels The Swimming-Pool Library (1988), The Folding Star (1993), The Spell (1998) and The Line of Beauty (2004). An analysis of Hollinghurts?s novels reveal the fact that the homosexual male characters have difficulties in building their selves and identities and hence they cannot find legitimate places in society and be part of a community. The present study reveals that the failed search of Hollinghurst?s homosexual characters for an identity and community leads them to alternative ways of self-realisation. Because they cannot build themselves `legitimate? identities, the literary characters analysed within the scope of this study try to reach self-fulfillment through literature, sexuality and aesthetics. Through literature and fiction, the homosexual man tries to position himself in a tradition and history; through sexual gratification he attempts to compensate for his continuous alienation and ignorance by society and through aesthetic concerns he tries to strengthen his self. The study pursues its final claim that the homosexual man in Hollinghurst?s novels, who tries to realise his self- fulfillment without the support of society and through alternative ways, is (left) without a fatherly role-model and his homosexual desire is not legitimised by society. The fatherlessness and homelessness ascribed to the homosexual man by society prevent his self-realisation and denies him a sense of belonging in a community through which he could build himself an identity.