Çocuk istismarı ve ihmali açısından sokakta çalışan çocuklar ve Avrupa Birliği uygulamaları
In terms of child abuse and neglect for children working on the streets, and the European Union applications
  1. Tez No: 314844
  2. Yazar: SUAT DERVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Çocuk istismarı ve ihmali, sokakta çalışan ve sokakta yaşayan çocuklar sorunu günümüzde çözüm bekleyen sorunlardan biridir. Genel olarak sokak çocukları olgusu, dünya gündeminin en üst sıralarında yer alan ve ivedilikle çözüm bekleyen bir toplumsal sorundur.Çocukların sokakta bulunma nedenleri ve sokakta bulundukları süre içinde maruz kaldıkları ihmal ve istismar biçimleri, onların fiziksel ve psikolojik sağlıklarını bozmakta, geleceğe güvenli hazırlanmalarını engellemektedir. Çağımızda bir ülkede çocuk politikasını etkileyen pek çok ulusal ve uluslararası güç bulunmaktadır. Uluslararası güçler arasında, küresel ölçekte, Birleşmiş Milletlerin (ILO, UNICEF gibi) yanı sıra Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği gibi bölgesel örgütlenmelerin etkisi dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
Child abuse and neglect, working and Street children living in the present problem is one of the problems awaiting solution, In general phenomenon of stret children in the world located in the top of its agenda and is a societal problem to be solved urgently.While in the reasons of the street and the street children are exposed to forms of neglect and abuse, physical and psychological health of their damages and to prepare for the future hampers safe. In our era policy that affects children in a country where there are many national and international power. Of international forces on a global scale, the United Nations (ILO, UNICEF) as well as the European Council, European Union regional organizations such as the effect is striking.