Identity crisis of the post-war hero in J. D. Salinger's, Ken Kesey's and Ralph Ellison's novels
J. D. Salinger, Ken Kesey ve Ralph Ellison romanlarında savaş sonrası dönem kahramanlarının yaşadığı kimlik bunalımı
  1. Tez No: 314845
  2. Yazar: ERDEM ATİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUDRET NEZİR YUNUSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez, İkinci Dünya Savaşı sonrasında yazılan J.D. Salinger'ın The Catcher In The Rye (1951), Ralph Ellison'ın Invisible Man (1952), ve Ken Kesey'nin One Flew Over The Cuckoo's Nest (1962) adlı romanlarındaki kahramanların yaşadığı kimlik bunalımı ve bu bunalımın çözümlenmesi üzerine odaklanmaktadır. Savaş sonrası dönemde Amerikan toplumunu etkisi altına alan tektipleşme sürecine bir tepki olarak kaleme alınan bu kahramanların yaşadıkları tramvanın temelinde, içinde bulundukları toplumun kendilerine kalıplaşmış kimlikler dayatma çabası yatmaktadır. Tezde, kahramanların bireysellik kazanma uğraşları ve bu bağlamda toplumla olan çatışmalarının çözümlenmesi, Jacques Lacan'ın kuramsallaştırdığı kimlik oluşumu süreci temel alınarak irdelenmektedir. Bu doğrultuda, kahramanların, benlik algısının temellerinin atıldığı imgesel düzenden, kişinin sosyalleşmeye başladığı ve içinde yaşadığı toplumun bir parçası haline geldiği sembolik düzene geçiş yolculuğu analiz edilerek, nihayetinde öznel ve toplumsal kimliklerini harmanlamış bireyler haline gelişleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the identity crisis and its resolution regarding the heroes of J.D. Salinger?s The Catcher In The Rye (1951), Ralph Ellison?s Invisible Man (1952), and Ken Kesey?s One Flew Over The Cuckoo?s Nest (1962), which were written in the period following the conclusion of World War II. At the root of these heroes? traumas, who were created as a reaction to the conformist lifestyle which dominated the Post-War era, lies the society?s insistence that they should adhere to pre-conceived notions of identity. In this thesis, the heroes? efforts at attaining individuality and their struggle with society on this issue will be examined based on the process of identity formation that was formulated by Jacques Lacan. The heroes? journey from the Imaginary register (during which the ego is first assembled) into the Symbolic register (where a person begins to transform into a social being by accepting his role as a part of the society) will be analyzed as they gradually become individuals who are able to blend their personal and social identities together.