Cumhuriyet'e kadar Türk romanında Araplar ve Arap coğrafyası
Arabs and Arab?s geography in Turkish novels until the republic
  1. Tez No: 314847
  2. Yazar: ABDURRAZEK AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 482
Özet
Çalışmamızda başlangıçtan Cumhuriyet'e kadar olan (1872-1923) dönemde neşredilen telif Türk romanlarında ?Araplar? ve ?Arap Coğrafyasını? ele aldık. Konumuzla ilgili elli yılı aşkın sürede neşredilmiş romanları, Araplarla ilgili olan coğrafya, tarih, kültür ve sanat konuları ile romancıların konuya bakış açılarını irdeleyecek şekilde alt başlıklar altında sınıflandırdık. Karakterler bölümünde, romanlardaki şahısları cinsiyetlerine, eğitim durumlarına, mesleklerine, karakterlerine ve dinlerine göre sınıflayarak romanlarda bunların nasıl ele alındığını ortaya çıkarmaya çalıştık. Coğrafya bölümünde Arap ülkelerini (Batı ve Doğu memleketlerini, işlenen coğrafi mekânları vs.) araştırdık. Tarih bölümünde ise romanlarda söz konusu edilen Arap tarihi dönemlerini (Cahiliye dönemi, İslamiyet'ten sonraki dönem vb.) ele aldık. Kültür ve sanat bölümünde romanlarda karşımıza çıkan Arap kültür ve sanatının izlerini ve bunların insanlarda bıraktığı tesirleri araştırdık. Romancıların Arap dünyasıyla ilgili görüşlerini ve Arap dünyasıyla olan ilişkilerini de son bölümde inceledik.
Özet (Çeviri)
In our study, we dealt with Arabs and everything about them in Turkish novels written until the Republic (1872-1923). We found many relevant novels published during this period of over 50 years. Considering the novelists? perspectives, we studied Arabs and anything relevant including characters, geography, history, culture and art. In the section of characters, we classified the persons in the novels based on their gender, education, occupations and religions. In the section of geography, we investigated Arabic countries?Western and Eastern countries, geographic places mentioned in the novels. In the section of history, we dealt with historical eras of Arabs, classifying them into periods of pre-Islam and after-Islam. In the section of culture and art, we searched into the traces of Arabic culture and art and their effects on people in the novels. And in the final section, we analyzed opinions and relations of the novelists with the Arab world.