Belediyelerde muhasebe sistemi ve bir uygulama
Accounting system at municipalities and an application
- Tez No: 314848
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
10.03.2006 tarihinde, T.C. Resmi Gazete'de yayınlanan Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği ile Yerel Yönetimlerde de Tahakkuk Esaslı Muhasebe Sistemi uygulanmaya başlanmıştır. Belediyelerin halkın ihtiyaç ve beklentilerine uygun hizmet üretebilmeleri, sahip oldukları kaynakları etkin kullanabilmeleri ile ilgilidir. Kaynakları etkin kullanmaları ise; ancak alacakları kararlara temel olan verilerin doğru analiz edilebilirliği ile ilgilidir. Tahakkuk esaslı muhasebe sistemi, belediyelerin yürüttüğü bütün faaliyetleri; maddi duran varlıklar dahil bütün varlık kalemlerini ve borçlarını kaydetmeyi ve raporlamayı esas alır. Bu sayede belediye kaynaklarını kullanma yetkisine sahip kişilerin doğru karar almalarına imkan sağlar. Bu çalışmada; belediye muhasebesi ele alınmış, tahakkuk esaslı muhasebe sistemi ile nakit esaslı muhasebe sistemi; hesap planı, belge düzeni ve raporlama açısından karşılaştırılarak incelenmiş ve son bölümde ise Beylikdüzü Belediyesi'nde yapılan muhasebe sisteminin işleyişine yönelik uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accrual-Based Accounting System started to be implemented at local governments as well, after the Local Government Budget and Accounting Regulation was puplished by T.R. Official Gazzete on 10.03.2006. For municipalities, giving suitable services to meet te need and expectation of the public depends on using their resources effectively. İn order to use these resources effectively, they should accurately analyze datas which will be the base of future decisions. Accrual-based accounting system is based on recording and reporting all activities carried out by municipalities and all assets and debts including tangible fixed assets. Thus it enables people who are authorized to use municipal resources, give right decisions. In this study, municipal accounting is discussed and accrual-based accounting system is compared with cash-based accounting system in terms of accounting plan, document layout and reporting. İn the last section, implementation of accounting system which is realized at Municipality of Beylikdüzü is given.