Türk bestecilerinin gitar eserlerinin gitar repertuarına katkıları
Turkish composers piano works that could be adapted for the guitar and the contribution to the guitar repertoir
  1. Tez No: 314862
  2. Yazar: ECE SHERİFF
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BEKİR KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gitar repertuarına katkıda bulunmanın hedeflendiği bu tezin ön çalı?masında, Türk bestecilerinin eserleri incelendi ve aralarından gitara uyarlanabilir olan eserler seçildi. Yazım aşamasında, konu hakkında yazılmış Türkçe ve yabancı dilde çok sayıda kaynak olmasına rağmen her bölüm özüne sadık kalınarak yazıldı. Eserlerin gitara uyarlama kısmında ise direkt transpoze yapılmamasına dikkat edildi ve öğrenimim sırasında edindiğim armoni ve form analizi bilgilerinden yararlanarak bütün uyarlamalar tarafımdan yapıldı.Dört bölümden oluşan tezin ilk bölümünde gitar hakkında genel bilgilerverildi. Tarihsel gelişim süreci ele alındı ve armonik yapısı incelendi. ikinci bölümde başlıca Türk bestecilerinin yaşam öykülerine yer verildi. Üçüncü bölümde, tezimin de ana konusu olan Türk bestecilerinin gitara uyarlanabilir piyano eserleri hakkında araştırma yapıldı, eserlerin öyküleri ve yazım süreci anlatıldı. Son bölüm olandördüncü bölümde ise gitar uyarlamaları yer aldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, as stated in the preface, is to enrich the guitar's repertoire; the Turkish composers? pieces which have been chosen with this aim in mind are naturally enough those that have been deemed most suitable for trancriptionto this instrument. Despite the fact that there is a lack of material relating to this topic, as far as is possible, every section, whether in Turkish or a foreign language, has been written to remain as faithful as possible to its source. While adapting the piano compositions to classical guitar, extra attention has been paid to avoid direct transcriptions. All the transcriptions here have been made using the knowledge of harmony and form analysis that I have gained from years of study.In the first section of this four part research a general information about classical guitar have been given and its historical development and harmonic structure examined. In the second part, the biographies of the Turkish Five have been explained. In the third part, the piano works of Turkish composers, which are compatible to the classical guitar have been analyzed. The stories and composing process of these works have been explained. The transcriptions of the piano worksare included in the last part.