Spinoza'da modus ve conatus kavramları bağlamında sevinç ve keder sorunu
The problem of joy and sorrow in spinoza in the context of concepts of modus and conatus
- Tez No: 314861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Spinoza tüm felsefi sistemini tek, sonsuz, ezeli-ebedi ve zorunlu olarak varolan bir töz olarak kabul ettiği Tanrı üzerine kurmuştur. Tanrı ile Doğa'yı özdeşleştirmiş, Doğa'daki herşeyi Tanrı'nın bir parçası olarak kabul etmiştir. Spinoza'ya göre Doğa'da varolan ve olan biten herşey, Tanrı'nın sonsuz gücünün birer sonucu olarak Tanrı'yı ifade etmektedir. Tanrı'yı ifade eden şeylerin tümü, yani herşey, Tanrı'nın varolduğu ve eylediği aynı zorunluluk ile varolur ve eylemde bulunur.Doğa'daki herşey, Spinoza'nın `conatus' ismini verdiği bir ilke uyarınca, zorunlu olarak varoluşunu korumaya ve sürdürmeye çabalar. Bu çaba, Doğa'daki herşey gibi insanın da özüdür. Her insan sürekli olarak bu çabasını ortaya koymaya ve çabasını destekleyecek şeylere yönelir. Bu çabasını ortaya koymasını sağlayacak herşey insana sevinç verir; aksine, bu çabayı engelleyecek herşey insanı kederlendirir. Dolayısıyla conatus, insanın tüm dürtülerini, eğilimlerini ve duygusal yaşantısını belirleyen bir ilke olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanın tüm arzuları, sevinçleri, kederleri ve bu üçünün varyasyonları olan diğer tüm duygular, conatus bağlamında belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Spinoza had constructed his philosophical system on God, which he regarded as a substance that is one and only, infinite, eternal and necessary. He had identified God with Nature, and regarded every single thing that is in Nature as a part of God. For Spinoza, everything that exists and happens in Nature expresses God as a consequent of his infinite power. Every singular thing that expresses God, namely everything, exists and acts with the same necessity which God exists and acts.Everything in Nature necessarily strives to preserve and maintain its existence, in accordance with a principle which Spinoza called `conatus?. This striving is the essence of anything, including every human being. Every human being constantly tends to express this striving and tends towards the things that promote it. Anything that helps man with his striving gives him joy; conversely, anything that restrains man with his striving gives him sorrow. Conatus, therefore, appears as a principle that determines all of the human impulses and tendencies together with his emotional life. All the desires, all the joyful and sad affects, and all the emotions which are variations of these three basic affects is determined in the context of conatus.