Diğer ülke bestecilerinin Ahmet Kanneci'ye ithaf bestelediği gitar eserleri üzerine bir araştırma
A research on guitar works composed by other country composers dedicated to Ahmet Kanneci
  1. Tez No: 814562
  2. Yazar: TUNÇ ATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ABDURRAHMAN KANNECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Gitar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ithaf eser yazılma süreci ve besteciyle icracı arasındaki ilişkilerin detaylarına yer verilmiştir. Örnek olarak ülkemiz gitaristlerinden Ahmet Kanneci'nin diğer ülkelerin bestecileri ile olan ilişkisi ele alınmıştır. İthaf edilmiş eserlerin yaratım aşaması, besteciler ile Kanneci arasındaki bağ, edisyon ve kayıt durumu yapılan yüz yüze görüşmeler neticesinde ortaya konmuştur. Araştırmanın giriş bölümünde gitar ve repertuvarının tarihten günümüze nasıl geldiğiyle ilgili bilgilere yer verilmiştir. Tanınmış bestecilerin ilgisini çeken çağımız gitaristlerinin kurdukları ilişkiler neticesinde gitar repertuvarına katkıları ve kendilerine ithaf edilen eserlerle ilgili bazı bilgiler sunulmuştur. Birinci bölümde Ahmet Kanneci'nin sanat hayatı ve ülkemiz gitar müziğine olan katkıları, yurt içi ve yurt dışı alanda gerçekleştirdiği çalışmaları ve icrasını diğer sanat dallarıyla nasıl desteklediği konusunda bilgiler verilerek çalışmanın problem durumuna değinilmiştir. İkinci bölüm olan yöntem bölümünde 1986- 2001 yılları arasında Ahmet Kanneci'ye ithaf edilen eserlerle ilgili belgelere ve verilere nasıl ulaşıldığına dair bilgiler verilmiştir. Bulgular ve yorumlar bölümünde Kanneci ile yapılan görüşmelerle birlikte kendisinin kaynaklarından edinilen belgeler ve veriler doğrultusunda ithaf edilen eserlerin detaylarına ulaşılmış, alt problem başlıkları altında incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular ve yorumlar neticesinde gelecek nesil gitaristlere, gitar eğitimi yapan kişi ve kurumlara yol gösterici olacağı düşünülen öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of composing dedicated work and details of the relationship between composer and performer is discussed. Specifically, the relationship between our country guitarist Ahmet Kanneci and other country composers is addressed. The works composing process, composer-performer connection, edition, and recording condition are revealed as a result of face-to-face conversation with the guitarist. In the introduction part of the study, information about how the guitar instrument and its repertoire have come from history to the present is given. As a result of the relationships established by contemporary guitarists, who attracted the attention of well-known composers, some information about their contributions to the guitar repertoire and the works dedicated to them are presented. The problem situation of the study is indicated in the first section of the research, which present Ahmet Kanneci's artistic life and his contribution to the guitar music of our country, his national and international works, and how he supports his performance with other branches of art. In the second part, the method section of the study, information on how to access the documents and data related to the works dedicated to Ahmet Kanneci between the years 1986-2001 is given. In the findings and comments section, as a result of personal conversations with Kanneci, the details of the dedicated works in the direction of the documents and data obtained from his sources were reached and examined under the sub-problem titles. In the conclusion section, suggestions have been made as a result of the findings and comments, which are thought to be guiding for the next generation guitarists, people and institutions that teach guitar.