Politik sinema kavramı üzerine bir inceleme: Demiryolculardan postacılara Ken Loach sineması
A study on the concept of political cinema: From railway navvies to postal workers the cinema of Ken Loach
  1. Tez No: 314890
  2. Yazar: ONUR N. ORHANGAZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI, DOÇ. DR. AHMET GÜRATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışması İngiliz yönetmen Ken Loach'un filmlerini politik sinema kategorisi altında incelemektedir. Sinema araştırmaları literatüründe politik sinema kavramının tartışmalı bir konu olmasından hareketle tezde öncelikle bu kavram aydınlatılmaktadır. Çalışmada politik sinema olgusu egemen film pratiği ile ilişkisi çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın kuramsal çerçevesi iki alt bölümden oluşmaktadır. İlkinde, egemen film pratiği ideolojik içerimleri, anlatısal özellikleri ve izleyici üzerindeki ideolojik etkileri açısından ele alınmaktadır. İkinci alt bölümde ise 1970'li yıllarda Cinethique, Chaiers du Cinéma ve Screen gibi sinema dergilerinde yürütülen hararetli ?politik film? tartışmalarına yer verilmektedir. Sinemadaki gerçek politik eylemin yalnızca özdüşünümsel film pratikleriyle mümkün olabileceğini savunan, ilerici ve eleştirel içeriğe sahip filmleri ise politik yetersizlikleri açısından mahkûm eden bu dergilerin analizleri, karşıt görüşe sahip olan düşünürlerle diyaloga sokularak değerlendirilmektedir. Çalışmada bu dergilerin analizlerinin son derece değerli olduğunu elde tutan fakat onların onayladıkları türden bir film pratiğinin mutlaklaştırılmasının yanıltıcı ve faydasız olduğunu savunan bir konum benimsenmektedir. Tezin ikinci bölümünde ise yönetmenin sinemasına bütünlüklü bir bakış sağlayabilmek amacıyla 1960'lı yıllardan itibaren kaydettiği filmler ele alınmaktadır. Loach'un sinemasal üslubu ve filmlerinin karakteristik özellikleri tanımlanarak, sinemasını farklı kılan özellikleri ortaya konmaktadır. Bu bölümde yönetmenin örneklem olarak seçilen; The Navigators, It's a Free World? ve Looking For Eric isimli filmleri metinsel analiz yöntemiyle ve sosyolojik bir bakış açısıyla çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the films of British director Ken Loach, under the political cinema category. Considering the fact that the concept of political cinema is a contentious subject in the literature on film studies, the thesis first discusses this concept. This study evaluates the concept of political cinema in relation to dominant film practice. In this regard, the theoretical framework of the study consists of two sub-divisions. The first one discusses the dominant film practice in terms of its ideological implications, narrative features and ideological effects on spectator. In the second one, the heated ?political film? debates that were carried out in the 1970s in cinema journals such as Cinethique, Chaiers du Cinéma and Screen are discussed. The analyses of these journals that argue that true political action is only possible through self-reflexive film practices and condemn progressive and critical films because of their political short-comings, are evaluated by putting them into a dialogue with scholars of opposite persuasions. This study assumes a position that argues that the analyses of these journals are very much valuable but absolutizing such film practice is misleading and unhelpful. In the second part of the thesis, in order to gain complete understanding of director?s cinema, his films since 1960s are discussed. Loach?s cinematic style and his films? characteristic features are defined and features that set his cinema apart are exposed. In this part, a sample of his films including The Navigators, It?s a Free World?and Looking for Eric is examined through textual analysis and sociological point of view.