Demokrasi ve kadın temsili çerçevesinde yerel siyasette kadın temsilcilerin etki ve katkıları: Türkiye'de 2009 yerel seçimlerinde seçilen kadın belediye başkanları örneği
The effects and contributions of women?s representation in local politics in the framework of democracy and women?s representation: The case of the female mayors elected at 2009 local elections in Turkey
- Tez No: 314904
- Danışmanlar: DOÇ. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2009 yerel seçimlerinde seçilmiş kadın belediye başkanlarının, bir kadın temsilci olarak yerel düzeyde yarattıkları etkileri ve katkıları demokrasi ve kadın temsil ilişkisi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın kuramsal arkaplanını, temsili demokrasilerde kadınların temsile katılımının gerekliliğini ve katkılarını savunan tartışmalar ve yerel siyasetin bu çerçevedeki önemi oluşturmaktadır. Bu tartışmalar, ağırlıklı olarak kadınların kadınları daha nitelikli ve etkin temsil edebileceğini savunan tanımlayıcı temsil modeli üzerinden ele alınmaktadır. Bu çalışmanın konusu ve kapsamı, 2009 Türkiye yerel seçimlerinde seçilmiş kadın belediye başkanlarının kadın meselesine ve isteklerine duyarlı söylemleri, faaliyetleri, hizmetleri ve projeleridir.Bu tez, alan çalışması üzerine kurulu nitel bir araştırmadır. 2009 yerel seçimlerinde seçilmiş 24 kadın belediye başkanından 18'yle derinlemesine mülakat yapılmış; 24 belediyeyle de anketler gerçekleştirilmiştir. Bu veriler ışığında, kadın belediye başkanlarının potansiyel etkileri ve katkıları belediyelerin ve belediye başkanlarının yasal ve politik sorumlulukları çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır.Bu araştırma en temelde, kadın belediye başkanlarının yerel politika düzeyinde, kadın gereksinimlerine duyarlı hizmet götürme, politika üretme, kadın talep ve çıkarlarını temsil etme ve bu bağlamda kadınların siyasal temsilini ve katılımını arttırma konusunda potansiyelleri ve katkıları olduğu sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impacts and contributions of female mayors in local politics as women representatives in the framework of democracy and women?s representation discussions who were selected in 2009 local elections in Turkey. Theoretical background is established on the discussions of necessity and contributions of women representation in representative democracies and local politics. These discussions are mainly tackled on the basis of the descriptive representation which supports the idea that women can be more likely represent women?s interests. Thus, the content of the study comprises the discourses, services, projects of female mayors on women?s concerns in the case of the 2009 local elections in Turkey.This thesis is a qualitative study which based on a field study. 24 female mayors were selected according to 2009 local elections in Turkey. 18 in-dept-interviews were carried out and 24 surveys were conducted in the municipalities. Thus, this study aims to find out potential contributions female mayors make in the extent of their legal and political responsibilities.This study generally finds out that female mayors may have some potential contributions to develop and perform gender sensitive policies and services, to represent women?s interests and to increase the women?s political participation at local level.