Sigara içen ve içmeyen gruplarda görsel mekansal çalışma belleği testindeki performans ve sigara ile ilişkili uyaranların test performansına etkileri
Effects of smoking and smoking cues on visuospatial working memory test performance
  1. Tez No: 314937
  2. Yazar: SEÇİL YÜZAL BAYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ŞENYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada sigara kullanımının ve sigara ile ilişkili uyaranlara maruz kalmanın görsel mekansal çalışma belleği testi performansına etkisi incelenmiştir. Genç yetişkinlerden oluşan katılımcılar deneysel görev öncesi maruz bırakılan video türüne göre seçkisiz olarak iki gruba atanmıştır. Bir grup görev öncesi nötr bir video izledikten sonra görsel mekansal çalışma belleği testini tamamlamıştır. Diğer grup ise sigara ile ilişkili videoyu izleyip testi tamamlamıştır. Yapılan analizler sonucunda sigara kullanımının ve maruz bırakılan video türünün katılımcıların tepki süresi üzerinde ortak etkisi bulunmuştur. Sonuç olarak, nötr video koşulunda sigara kullananaların sigara kullanmayanlara göre daha hızlı tepki verirken, sigara ile ilişkili uyarana maruz kaldıklarında sigara kullananlar ve sigara kullanmayanlar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak sigara ile ilişkili video koşulundaki sigara kullananlar nötr video koşulundaki sigara kullananlara göre daha yavaş tepki vermişlerdir. Bu durum sigara ile ilişkili uyaranlara maruz kalmanın sigara kullanan bireylerin görsel mekansal çalışma belleği testi performansına olumsuz yönde etki edebileceğine işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
In this study the effect of smoking and smoking cues on visuospatial working memory were investigated. Young smokers and non smokers were randomly assigned to two groups according to exposed video type before the task. One group watched the neutral video then completed visuospatial working memory task. The other group watched smoking related video before visuospatial working memory task. Statistical analysis revealed that smoking and smoking cue has an interaction effect on visospatial working memory task performance in terms of reaction time. Smokers were faster than nonsmokers in neutral video condition. Interestingly, in cue video condition we did not observe this difference. Moreover, smokers in cue video condition were significantly slower than smokers in neutral video condition. This results implied that being exposed to smoking related cues may have a negative impact on smokers? visuospatial working memory task performance.