Temel tasarım eğitiminde duyum sürecine yönelik bir yaklaşım
An approximation towards the sense criteria in basic design education
  1. Tez No: 315022
  2. Yazar: ŞAHA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. PELİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Temel Tasarım kavram olarak, Bauhaus öğretisinde öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeylerini belirli bir noktaya getirmeyi, öğrencilerin kişisel özelliklerini tanımlamalarına yardımcı olmayı, yargılarını denetlemeyi ve önyargılarından kurtulmalarını amaçlayan bir disiplin olarak doğmuş, bugün tüm dünyada farklı isimlerle uygulanmaya devam etmektedir. Tez çalışması kapsamında Temel Tasarım Eğitimi olarak ifade edilecek bu ders, günümüze dek gelen süreçte görme olayını merkez almış, görsel bir dilin varlığını sistematize etmeye çalışmış ve yöntemlerini de buna göre geliştirmiştir.Ancak mekân, sadece gözün değil tüm duyuların bileşkesiyle algılanan çok boyutlu bir kavramdır. Bu kavramla arasındaki iletişimi, ilk olarak Temel Tasarım Eğitimi dersinde sorgulamaya başlayacak olan öğrenci için tek duyu odaklı bir eğitim, ilerleyen yıllarda ve derslerde biçimlendireceği mekânın duyusal ve algısal boyutlarına ikincil derecede önem verilecek bir olgu olarak yaklaşılma tehlikesini içermektedir.Bu kapsamda çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm konuya yaklaşımın ve çalışmanın amacının tanımlanmaya çalışıldığı giriş bölümüdür.Bunu takip eden ikinci bölüm, temel tasarım eğitimi dersinin gelişim sürecini Avrupa ve Türkiye'de karşılaştırmalı olarak ele almakta, bu süreci göz önünde bulundurarak dersin amacını ve derste kullanılan yöntemleri incelemektedir. Bugün ülkemizde, özellikle vakıf üniversitelerindeki artışla doğru orantılı olarak sayısı hızla artmakta olan İçmimarlık bölümlerinin, Temel Tasarım Eğitimi dersine olan yaklaşımları ve bu derste kullandıkları yöntemler, bölüm sonunda uygulanmış olan bir anket çalışması ile tespit edilmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde, tasarım eğitiminde duyuların rolü incelenmektedir. Bilginin insan zihninde nasıl işlendiğine ilişkin geliştirilen modeller içinde Bilgi İşlem Modeli'nden yararlanılmıştır. Tasarım bilgisine ulaşmada ele bilginin toplanması, bilginin işlenmesi ve bilginin tanımlanması süreçleri, dersin araçları ile tanımlanmıştır.Dördüncü bölümde, önceki bölümde ele alınan tüm bilişsel süreçleri tasarım eğitimi amaçları çerçevesinde örnekleyecek, Hacettepe Üniversitesi ile Okan Üniversitesi'nde uygulanmış çalışmalar tanımlanmaktadır. Bu örnekler aynı zamanda, dersin stüdyo dersleriyle ilişkisinin kurulmasındaki kopukluğa karşı öneri getirmektedir.
Özet (Çeviri)
As a notion Basic Design originally emerged at the Bauhause creed, it was intended as an agent to elevate the level of students to an adequate degree appropriate for the courses undertaken, to induce self-awareness in trainees? individual abilities, to help them control their value judgements and to rid their prejudices. Today, throughout the world,.the application of the this education continues under the banner of different names. In the coverage of this thesis, the course, which will be named the Basic Design Education, will focus on the emphasis, the central aspect of visual perception, which has systematized the existence of a visual language and has developed its methodology accordingly.However, space is not just perceived visually, its perception is a multivalent experience, which is the resultant of all of the human senses. For the novice who will begin questioning the interrelations between this concept and himself, the very first time, in a basic design course; an education focused on a single sense experience only, will present the danger of attaching a secondary degree importanceto the sensual and perceptual dimensins in a spatial analysis, in the forthcoming years of their training.In this context, the thesis comprises of four chapters. The first chapter contains the approach to the subject and attempts to outline the intent.The following second chapter is an analysis of the comparative development of the basic design education in Western European countries and in Turkey; and with this goal in mind, to examine the main objective and the methodology, used in this subject. In our country today, the approaches, of the poliferating number of Interior architecture departments (which is directly proportional to the increasing number of private and foundation universities), to the basic design courses, with their methods, have been expressed with a survey carried out, at the end of this chapter.In the third chapter, the function of the senses in a design course is examined. Amongst the developed models of how information is processed within the human brain, the Information Processing Model has been utilized. In the quest for the design knowledge, the continuum of accumulation of data, its process and description have been defined with the implements of the course.In the chapter four, an endeavour based on all cognitive processes discussed in the previous section, which will exemplify the framework of the purposes of design education, that have been applied at the Hacettepe University and applied at the Okan University.In the meanwhile, this study brings forth a proposition to bridge the gap between the design studio classes and the theoretical lectures.