Maritime piracy: Case of Somalia
Deniz haydutluğu: Somali örneği
  1. Tez No: 315025
  2. Yazar: TÜLAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Uluslararası İlişkiler, Marine, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezin temel iddiası üçüncü dünya ülkelerindeki azgelişmişliğin eski dünya için sözde asimetrik tehditler yarattığıdır. Bu topraklarda bir zamanlar doğrudan yönetim veya hammaddelerin sömürülmesi şeklinde var olan sömürü geçmişi, üçüncü dünya ülkelerinde deniz haydutluğu da dahil sistem karşıtı güçlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu sömürü mirasının ortaya çıkardığı sonuçları idrak edemeyen eski dünya, sorunların ortaya çıkmasına neden olan temel nedenlere çözüm aramak yerine hala bu tehditleri caydırmakla zaman harcamaktadır. Deniz haydutluğu, bölgeye deniz ve hava kuvvetlerinin yığılması ile veya uluslararası hukuktaki boşlukların doldurulması ile çözülebilecek bir sorun değildir. Deniz haydutluğunun yaygın olarak bulunduğu ülkelerdeki halk etkin bir devlet otoritesinin yokluğu, kötü ekonomik şartlar, açlık ve kötü iklim şartları ile mücadele içindedir. Örneğin deniz haydutluğu faaliyetlerinin en yoğun görüldüğü Somali'nin güneyindeki bölünme, Puntland bölgesindeki belirsizlik ve Somaliland bölgesindeki nispeten sakin durumun yanı sıra, ülkedeki karışıklığı dengelemek için bulunan dış askeri güçler ve birbirini takip eden kuraklığın neden olduğu yaygın açlık ve fakirlik deniz haydutluğunun ortaya çıkmasına neden olan temel problemlerin çözümünün ne kadar zor olduğunu göstermektedir. Bu nedenle tez, deniz haydutluğunu küreselleşme ve sömürü mirasının azgelişmiş ülkeler üzerindeki etkisini eleştirmek amacıyla kullanmaktadır. Az gelişmiş ülkelerde son dönemde deniz haydutluğu saldırılarında görünen artışın arkasındaki sebepleri ararken, karşımıza bu ülkelerdeki temel ihtiyaçların karşılanması ile gelişmiş ülkelerdeki ikincil ihtiyaçların karşılanması arasında bir ilişki çıkmakta ve küreselleşmenin deniz haydutluğu saldırılarına doğru yönelimi ne denli artırdığını görmekteyiz. Tez kapsamında konu ile ilgili metodoloji anlatımı ve literatür taramasından sonra, deniz haydutluğu kavramının temel hukuki çerçevesi çizilmeye çalışılacaktır. Arkasından, deniz haydutluğunun son yirmi yılda neden tekrar yükselişe geçtiği ve çözümü için küresel düzeyde neler yapıldığı anlatılacaktır. Sonraki bölümde Somali'deki deniz haydutluğu, uluslararası tanımlara uymayan bu sözde devletin içinde bulunduğu ekonomik ve politik şartlar ortaya konularak değinilecektir. Son olarak, Somali'de deniz haydutluğu sorununun çözümü için ne gibi önlemler alındığı ve bunların neden başarısız olduğu incelenerek, sorunun tamamen çözümü için politika önerileri verilecek ve bu aşamada uluslararası sorumluluğun altı çizilecektir.
Özet (Çeviri)
The main claim of this thesis is that underdevelopment in the third countries creates so-called asymmetrical threats for the old world. The legacy of colonial existence, whether in the form of indirect rule or utilization of raw materials, developed anti-systemic forces, one of which is maritime piracy, in the third world. Unable to perceive the legacy of this colonial existence, the old world still insist on deterrence rather than curing the problem. Piracy cannot successfully be fought by only employing naval vessels and aircraft or by devising new tools to fill the international legal gaps. States of piracy prone areas suffer permanently from lack of efficient state authority, poor economic conditions, poverty and unfavourable climate. For example in case of the state of Somalia, which is one of the most piracy prone areas in the world, its disintegration in the south, uncertainty in Puntland and relative stability in Somaliland, and permanent existence of external military forces to stabilize the country on the one hand and widespread poverty and consecutive droughts on the other hand makes it difficult to successfully target the roots, or incentives, of piracy. Therefore the thesis uses the piracy activities as a method of criticizing the effects of globalization on and colonial legacy in underdeveloped states. In exploring the underlying motivations for the recent surge of piracy off the coasts of underdeveloped states, the thesis identifies a relationship between primary needs satisfaction within underdeveloped states and the satisfaction of secondary interests in developed nations, and explains how globalization may exacerbating the turn toward piracy. After lying down the methodology and a short literature review, the thesis discusses the legal framework for the term of piracy. Next, it considers how piracy has been dealt with at the global level and the reasons for its rise in the last two decades. In the following chapter, the thesis analyses the Somali piracy case by looking at this so called state?s which is not consistent with the international definitions, economic and political situation and the measures taken against Somali piracy and the reasons for their failure. Finally policy recommendations will be provided including measures at global and regional level and the extent of global responsibility to overcome the problem of piracy off the Somalia will be questioned.