Küreselleşmenin ulus devlete etkileri ve Somali korsanlığı vakası
The effects of globalization on the nation state and the case of Somalia piracy
  1. Tez No: 732776
  2. Yazar: ECE MERVE YANARDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE DİDEM BUHARİ GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Küresel ticaretin ağırlıklı olarak sürdürüldüğü alan olarak okyanusların güvenliği günümüzde artarak önem kazanmaktadır. Buna bağlı olarak okyanus güvenliğini en çok tehdit eden unsur korsanlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, bireylerin korsanlığa yönelmesinde ön plana çıkan nedenleri ve motivasyonları incelemekle birlikte tarihi olarak bütüncül bir yaklaşım izleyerek daha önceki literatürde net olarak cevaplanmayan bir araştırma sorusunu temel almaktadır: Küreselleşme korsanlığın doğasını nasıl dönüştürmüştür? Bu bağlamda, küreselleşmenin ulus devlete etkileri nasıl rol oynamaktadır? Bu sorulardan yola çıkarak bu tez şu soruya yanıt aramaktadır: Somali Korsanlığı küreselleşmenin getirdiği ''başarısız devlet'' olgusunun bir sonucu mudur? Bu tez uluslararası basında yer alan demeçleri ve uluslararası örgütlerin raporlarını inceleyerek Somali korsanlığının önceki korsanlık dönemleriyle karşılaştırmaktadır. Sonuç olarak, ulus devletin önemini koruduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The security of the oceans, as the area where global trade is predominantly carried out, is gaining increasing importance today. Accordingly, the most threatening factor to ocean security is piracy. While examining the prominent reasons and motivations for individuals to turn to piracy, this study follows a historically holistic approach and is based on a research question that has not been answered in the previous literature: How has globalization transformed the nature of piracy?“. In particular, how do the effects of globalization on nation-states play a role in this context? Drawing on these questions, this thesis seeks an answer to the following question: Is Somalia piracy a consequence of the ”failed state" phenomenon associated with globalization? Analyzing the interviews published in the international media and the reports of international organizations, the thesis compares the current case of Somalia piracy with previous cases of piracy and concludes that the nation state preserves its importance.