Yönlendirme dizgelerinde yerleşke kimliğine uygunluk ve grafik tasarım sorunları: Ankara ili Çankaya ilçesi Kızılay Mahallesi için yönlendirme dizgesi tasarımı
Compliance in city identity and graphic design problems in terms of wayfinding: Signage system design for Kızılay neighborhood, Çankaya district, Ankara
  1. Tez No: 315026
  2. Yazar: HALİME FİŞENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez çalışmasının ana hedefi, yön gösterme işlevini gerçekleştirirken, bilgiye ulaşımı kolaylaştıran, yeniliğe ve teknolojiye açık, ancak geleneklerden çok da kopuk olmayan mekanın kimliğine uygun bir yönlendirme dizgesi tasarlamaktır. Türkiye'nin başkenti Ankara'nın kalbi olarak nitelendirilen Kızılay Mahallesi için bir yönlendirme dizgesi tasarlamadan önce bu tezin 1. Bölüm'ünde yönlendirme kavramı tarihsel açıdan incelenmiş, 2. Bölüm'de yönlendirme dizgelerinde işlevsellik, tipografi, biçim, renk, malzeme kullanımı ve dil bütünlüğü ele alınmıştır. 3. Bölüm'de yönlendirme dizgelerinde tasarım, boyut, malzeme, estetik, yerleşke kimliği ve içerik açısından mekana uygunluk tartışılırken, 4. Bölüm'de Türkiye ve Dünyada var olan yönlendirme tasarımı örnekleri incelenmiş, 5. Bölüm'de ise Ankara'nın tarihi ve kültürel yapısı incelendikten sonra Kızılay Mahallesi için tasarlanan yönlendirme dizgesi tasarımı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design a signage system which performs the task of navigation while also facilitating access to information on the place; which is out of the ordinary and catchy but conforming with the identity of place and not so divorced from tradition. As the preliminary step for designing a signage system for Kızılay, the heart of capital city of Turkey, Ankara, an analytical inquiry is made about the signage systems in general. In the first chapter of the thesis the historical development of wayfinding is examined. In the second chapter functionality, typography, form, colour, material and integrity of visual language in signage systems are discussed. In the third chapter design, size, materials, aesthetics, space identity and eligibility of the signage sytems are debated within the framework of context. In the forth chapter, existing examples of signage system design in Turkey and the world are examined. After examining the historical and cultural structure of Ankara, in the final chapter the signage system designed for Kızılay Neighborhood is presented.