Anaokulu eğitimi alan ve almayan 61-72 aylık çocukların sayı kavramlarındaki başarı düzeylerinin cinsiyete göre karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 31507
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu araştırma, anaokulu eğitimi alan ve almayan çocukların cinsiyetlerinin, testi bitirme sürelerinin ve test yönergesini algıla malarının sayı kavramlarındaki başarılarına etkisinin olup olmadı ğını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, betimleyici Suvvey tipi bir araştırma deseni şeklin de yürütülmüştür. Bu amaçla, test verilecek çocuklar için iki kurum anaokulu seçilmiştir. 20 'si kız, 20 'si erkek olmak üzere 40 çocuk Jandarma Genel Komutanlığı Anaokulundan; yine 20'si kız, 20'si erkek olmak üzere 40 çocuk da T.C. Ziraat Bankası Anaokulundan random yön temiyle saplanarak araştırma toplanı 80 çocuk ile sürdürülmüştür. Araştırmanın ilk aşamasında, en az bir yıl anaokuluna devam eden 40 çocuğa sayı kavramları testi uygulanmıştır. îkinci aşama sında ise anaokuluna yeni başlayan ve daha önce hiç anaokulu deneyimi olmayan 40 çocuğa sayı kavramları ile ilgili test kağıt ları verilmiş, sonuçlar geliştirilen Değerlendirme Ölçeği ile puan landırılarak değerlendirilmiştir. Bu şekilde toplanan araştırma verileri, iki ortalama ve iki eş arasındaki farkın önemlilik testi, Fisher, Fisher-Kesin ki kare, ki kare ve basit korelasyon analizi ile test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, okul öncesinde alınan eğitimin; çocukların sayı kavramları testindeki başarılarını etkilediği ve testi bitirme süreleri ile test yönergesini algılamalarını da etkile diği bulunmuştur (p < 0,05).- 85 - Girl children who have taken kindergarten education are more succesfull in number concepts test and the perceive of test direc tion than girls no have taken kindergarten education (p 0,05). Boy children who have taken kindergarten education are more succesfull in number concepts test and the perceive of test direc tion than boys no have taken kindergarten education (p 0,05). Sex is to make no differance about marking of number concepts tests and test completion time and the perceive of test direction for children that have no taken kindergarten education (p 0,05). There is no correlation between the sex of children and in the case of take kindergarten education or not for them to be succesfull in number concepts test (p 0,05). As a result, pre-school education is to make firm to their suc cesses about number concepts and perceive as much as their anot her growth situation, and it is recommended that families got to provide the educational means for their children who have no taken pre-school education and they must provide them within their pos sibilities.
Özet (Çeviri)
83 - Anaokulu eğitimi alan kız çocukların, eğitim almayan kız ço cuklarına göre sayı kavramları testinde, testi bitirme sürelerinde ve test yönergesini algılamada daha başarılı olduğu bulunmuştur (p < 0,05). Anaokulu eğitimi alan erkek çocukların ise sayı kavramları testinde ve test yönergelerini algılamada, eğitim almayan erkek çocuklarına göre daha başarılı olduğu bulunmuştur (p < 0,05). Anaokulu eğitimi almayan çocuklarda cinsiyetin sayı kavram ları testindeki puanlamada testi bitirme sürelerinde ve test yöner gesini algılamalarında bir fark yaratmadığı bulunmuştur (p > 0,05). Sayı kavramlarında başarılı olabilmede çocukların cinsiyetle ri ile anaokulu eğitimi alıp almamaları arasında bir ilişki bulu namamıştır (p > 0,05). Sonuç olarak, okul öncesinde verilen eğitimin, çocukların di ğer gelişim alanlarında olduğu gibi sayı kavramlarında ve algı- lamalarındaki başarılarını da etkilediği sonucu gözün üne alınarak, ailelerin okul öncesi eğitimi almayan çocuklarına gerekli olan eği timsel olanakları, imkanları dahilinde mutlaka sağlamaya çalışma ları önerilmektedir.83 - Anaokulu eğitimi alan kız çocukların, eğitim almayan kız ço cuklarına göre sayı kavramları testinde, testi bitirme sürelerinde ve test yönergesini algılamada daha başarılı olduğu bulunmuştur (p < 0,05). Anaokulu eğitimi alan erkek çocukların ise sayı kavramları testinde ve test yönergelerini algılamada, eğitim almayan erkek çocuklarına göre daha başarılı olduğu bulunmuştur (p < 0,05). Anaokulu eğitimi almayan çocuklarda cinsiyetin sayı kavram ları testindeki puanlamada testi bitirme sürelerinde ve test yöner gesini algılamalarında bir fark yaratmadığı bulunmuştur (p > 0,05). Sayı kavramlarında başarılı olabilmede çocukların cinsiyetle ri ile anaokulu eğitimi alıp almamaları arasında bir ilişki bulu namamıştır (p > 0,05). Sonuç olarak, okul öncesinde verilen eğitimin, çocukların di ğer gelişim alanlarında olduğu gibi sayı kavramlarında ve algı- lamalarındaki başarılarını da etkilediği sonucu gözün üne alınarak, ailelerin okul öncesi eğitimi almayan çocuklarına gerekli olan eği timsel olanakları, imkanları dahilinde mutlaka sağlamaya çalışma ları önerilmektedir.