8-12 yaş görme özürlü ve gören çocuklar arasındaki el beceri farklılığının incelenmesi
  1. Tez No: 31508
  2. Yazar: ŞEBNEM ULUSAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
görülmüştür. 11-12 yaşta ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı olabilecek bir farklılık gözükmektedir. Görme özürlü çocukların okula başladıklarında, hazır bulunuşluk düzeylerinin yetersiz olması ve özür durumlarına uygun olan okul öncesi eğitimi almamaları nedeni ile küçük yaş gruplarında el beceri farklılığına rastlanmamaktadır. Total kör ve gören çocuklar arasında, 9-10 ve 1.1-12 yaş gruplarında el beceri performans farklılığı görülür iken, 8-9 ve 10-11 yaş gruplarında el beceri performans farklılığı diğer yaşlara oranla daha az gözükmektedir. Bu durumun ise, 8-9 yaş ve 10-11 yaş çocukların, bireysel şartlarından ötürü oluştuğu, düşünülmektedir. Görme özürlü çocukların erken yaşlarda eğitime alınması ve okul programlarında el becerilerini geliştirici aktivitelere düzenli ve sistemli bir şekilde yer verilmesi ile gruplar arasında görülen bu farklılıklar en aza inecektir. Sınırlı kör ve gören çocuklar arasında küçük yaşlarda çoğu el becerisinde performans farklılığına rastlanılmazken, dokuz yaşından sonra gruplar arasındaki farklılık artmaktadır. Bu durum, gören çocukların el-göz koordinasyonlarının artan yaş ile birlikte geliştiğini göstermektedir Ayrıca körler okulu programlarında el becerilerini geliştirici etkinliklerin yeterli oranda olmaması nedeni ile görme özürlü çocuklar, sahip oldukları el becerilerini zaman içerisinde azaltmakta veya unutmaktadır. Gören grupta bulunan kız ve erkek çocukların, el becerilerinde“Boncuk dizme”maddesi dışında farklılık görülmemektedir. Ayrıca, görme özürlü kız ve erkek çocuklar arasında da el beceri farklılığına rastlanılmamaktadır. Bu durum ise, el becerilerinde cinsiyetin önemli bir faktör olmadığını düşündürmektedir. Bununla birlikte kültürel 64children. Readiness of the visually handicapped children when they were starting educating was insufficient and they lack preschool education which appropriccate to their situation. This may result in no difference between small aged children which is mentioned above. While there was a considerable difference of manual dexterity between blind and sighted children of ages 9-10 and 11-12, this difference gets smaller at 8-9 and 10-11 ages. This situation is supposed to arise from individual differences educating the visually handicaped children earlier and in order to eliminate the differences between these groups visually handicapped children should be educated earlier. Also manual dexterity activities should take place systematically in curricula. While there was no difference of manual dexterity between partially sighted and sighted children at small ages, after 9 year old the difference between group increases. This shows that hand-eye coordination of normal sighted children increases proportionally with age. Besides, in curicula there aren't suffieent activities to improve the manual dexterity, because of that visually handicapped children lose their manual dexterities in time once they have. No difference is found for sex variable. This means that in general sex is not an important factor of manual dexterity. The idea that,“for some cultural reasons, the girls should be higher in their manual dexterity than boys”is not confirmed in this research. On the contrary, in this research the mean of the performance score of the boys is higher than the girls mean score 168children. Readiness of the visually handicapped children when they were starting educating was insufficient and they lack preschool education which appropriccate to their situation. This may result in no difference between small aged children which is mentioned above. While there was a considerable difference of manual dexterity between blind and sighted children of ages 9-10 and 11-12, this difference gets smaller at 8-9 and 10-11 ages. This situation is supposed to arise from individual differences educating the visually handicaped children earlier and in order to eliminate the differences between these groups visually handicapped children should be educated earlier. Also manual dexterity activities should take place systematically in curricula. While there was no difference of manual dexterity between partially sighted and sighted children at small ages, after 9 year old the difference between group increases. This shows that hand-eye coordination of normal sighted children increases proportionally with age. Besides, in curicula there aren't suffieent activities to improve the manual dexterity, because of that visually handicapped children lose their manual dexterities in time once they have. No difference is found for sex variable. This means that in general sex is not an important factor of manual dexterity. The idea that,“for some cultural reasons, the girls should be higher in their manual dexterity than boys”is not confirmed in this research. On the contrary, in this research the mean of the performance score of the boys is higher than the girls mean score 168nedenler ile, kız çocukların el becerilerinin erkek çocuklara göre daha gelişmiş olduğu düşüncesi, bu araştırma için geçerli olmamıştır. Yapılan araştırmada erkek çocuklar, kızlara oranla el becerilerinde daha iyi ortalama puanlar almışlardır. Görme özürlü kız ve gören kr/. çocuklar arasında, el beceri farklılığı olduğu görülmektedir. Ayrıca görme özürlü erkek ve gören erkek çocuklar arasında da, el beceri farklılığı olduğu görülmüştür. 165
Özet (Çeviri)
children. Readiness of the visually handicapped children when they were starting educating was insufficient and they lack preschool education which appropriccate to their situation. This may result in no difference between small aged children which is mentioned above. While there was a considerable difference of manual dexterity between blind and sighted children of ages 9-10 and 11-12, this difference gets smaller at 8-9 and 10-11 ages. This situation is supposed to arise from individual differences educating the visually handicaped children earlier and in order to eliminate the differences between these groups visually handicapped children should be educated earlier. Also manual dexterity activities should take place systematically in curricula. While there was no difference of manual dexterity between partially sighted and sighted children at small ages, after 9 year old the difference between group increases. This shows that hand-eye coordination of normal sighted children increases proportionally with age. Besides, in curicula there aren't suffieent activities to improve the manual dexterity, because of that visually handicapped children lose their manual dexterities in time once they have. No difference is found for sex variable. This means that in general sex is not an important factor of manual dexterity. The idea that,“for some cultural reasons, the girls should be higher in their manual dexterity than boys”is not confirmed in this research. On the contrary, in this research the mean of the performance score of the boys is higher than the girls mean score 168There is a difference of manual dexterity between visually handicapped girls and sighted girls. Also there exists such a difference between normal sighted boys and visually handicapped boys. 169children. Readiness of the visually handicapped children when they were starting educating was insufficient and they lack preschool education which appropriccate to their situation. This may result in no difference between small aged children which is mentioned above. While there was a considerable difference of manual dexterity between blind and sighted children of ages 9-10 and 11-12, this difference gets smaller at 8-9 and 10-11 ages. This situation is supposed to arise from individual differences educating the visually handicaped children earlier and in order to eliminate the differences between these groups visually handicapped children should be educated earlier. Also manual dexterity activities should take place systematically in curricula. While there was no difference of manual dexterity between partially sighted and sighted children at small ages, after 9 year old the difference between group increases. This shows that hand-eye coordination of normal sighted children increases proportionally with age. Besides, in curicula there aren't suffieent activities to improve the manual dexterity, because of that visually handicapped children lose their manual dexterities in time once they have. No difference is found for sex variable. This means that in general sex is not an important factor of manual dexterity. The idea that,“for some cultural reasons, the girls should be higher in their manual dexterity than boys”is not confirmed in this research. On the contrary, in this research the mean of the performance score of the boys is higher than the girls mean score 168There is a difference of manual dexterity between visually handicapped girls and sighted girls. Also there exists such a difference between normal sighted boys and visually handicapped boys. 169